Ruszy fabryka peletu za 26 mln zł

Na Żuławach powstaje zakład produkcji peletu. Firma Widok Energia chce w nim przerabiać rocznie 40 tys. biomasy. Inwestor planuje także w tym samym miejscu budowę elektrociepłowni, w której spalany będzie ekologiczny granulat. {więcej}

Spółka Widok Energia, która działa na rynku od dwóch lat, swoją działalność chce skoncentrować na przetwórstwie biomasy rolniczej. Główną inwestycją w tym zakresie będzie instalacja zlokalizowana w Gminie Sztum, w której produkowany będzie pelet. Budowa rozpoczęła się w październiku, a jej ukończenie planowane jest na I kwartał 2011 roku – informuje portal Wnp.pl.

Widok Energia szacuje, że do produkcji granulatu w nowym zakładzie potrzeba co roku 40 tys. ton biomasy. Na obecnym etapie firmie udało się już zakontraktować połowę planowanych dostaw. Biomasa spalana w instalacji będzie pochodzić z upraw rolniczych, głównie słomy. Do jej zbierania firma chce wykorzystać należące do niej, specjalne maszyny. Biomasa ma być zbierana z pól uprawnych w promieniu 35 km. Docelowo Widok Energia chce zająć się także uprawą biomasy, m.in. miskantusa, na własnych polach.

REKLAMA

Jak informuje portal Wnp.pl, koszt inwestycji wyniesie 26 mln zł, z czego 12,7 mln zł Wikana Bioenergia otrzyma z PO Innowacyjna Gospodarka. W dodatku, na rozwój działalności spółka pozyskała kredyt inwestycyjny w wysokości 19,2 mln zł, a także kredyt rewolwingowy na kwotę 1,7 mln zł.

REKLAMA

Kredyty i dotacja unijna to nie jedyne źródła finansowania inwestycji firmy. Widok Energia pozyskuje kapitał także na drodze sprzedaży obligacji. Do tej pory udało się jej sprzedać obligacje o wartości 2,3 mln zł. Jak mówi portalowi wnp.pl Marek Raniszewski, członek rady nadzorczej spółki, Widok Energia przymierza się do sprzedaży kolejnych obligacji na rynku Catalyst, a w późniejszym czasie – także do debiutu na New Connect.

Widok Energia zakłada, że nie będzie miała problemu ze sprzedażą produkowanego przez siebie peletu. – Przyjęte przez Polskę regulacje nakładają na elektrociepłownie obowiązek stałego zwiększanie zużycia biomasy przy produkcji energii. Można przypuszczać, co potwierdzają specjaliści, że podaż w bardzo dużym stopniu nie będzie w stanie zaspokoić rosnącego popytu na surowiec (biomasę) – czytamy na stronie firmy.

Oprócz zakładu produkujacego granulat, Widok Energia chce uruchomić w jego pobliżu także elektrociepłownię o mocy 2 MW. Wyprodukowana w niej energia elektryczna będzie odsprzedawana do sieci, a energię cieplną firma wykorzysta do suszenia biomasy, z której będzie produkowany pelet.


red. Gramwzielone.pl