Biomasa na Towarowej Giełdzie Energii?

Już na początku 2011 r. Towarowa Giełda Energii chce zinstytucjonalizować handel biomasą. Jak będzie wyglądał rynek handlu biomasą na TGE? {więcej}

Dariusz Bliźniak, wiceprezes zarządu TGE S.A., zauważa w telewizji interaktywnej AgroNews, że w ostatnich latach wzrost wykorzystania biomasy w energetyce wynosi rok do roku ok. 40 proc., a energia wytworzona z biomasy dominuje w energetyce odnawialnej w Polsce – jej udział w produkcji OZE to już ponad 55 proc. i cały czas rośnie.

Zdaniem Bliźniaka, przed rynkiem biomasy stoi perspektywa dynamicznego rozwoju. – Biomasa już teraz jest podstawowym surowcem energetycznym w energetyce zawodowej i cieplnej, co odbywa się w dwóch procesach – w procesie współspalania – w dotychczasowych generacjach węglowych – lub w procesie spalania w generacjach dedykowanych wyłącznie biomasie – mówi Bliźniak.

REKLAMA

Jak przekonuje wiceprezes TGE w AgroNews, biomasa zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę także na forum Unii Europejskiej, o czym świadczą zaawansowane prace nad wspólnotową legislacją mającą unormować tą branżę OZE.

REKLAMA

Standardy, które będą obowiązywały w najbliższych latach, wskazują na to, że towar, jakim jest biomasa, zostanie wystandaryzowany – mówi Bliźniak. – Standaryzacja wskazuje, że biomasa jest towarem masowym, który będzie podlegał obrotom w dużych ilościach – konkluduje wiceprezes TGE..

– Biorąc pod uwagę sytuację po stronie popytu, gdzie jest wielu dużych, skoncentrowanych odbiorców biomasy, a po stronie podażowej rynek jest bardzo rozproszony, a także fakt, że wielu małych dostawców biomasy ma utrudniony dostęp do odbiorców, pragniemy uruchomić parkiet biomasy Towarowej Giełdy Energii – komentuje Bliźniak.

Handel biomasą na TGE miałby się odbywać w dwóch formach – w aukcjach i notowaniach ciągłych, gdzie transakcje będą odbywać się w oparciu o kontrakty wystandaryzowane. Aukcje natomiast będą bazować na systemie transakcyjnym przygotowanym dla indywidualnego odbiorcy, który sam będzie mógł określić takie warunki kontraktu jak cechy produktu czy terminy dostaw.

Giełdowy rynek biomasy ma ruszyć już w pierwszym kwartale 2011 roku.


Red. Gramwzielone.pl