"RZ": powolny rozwój rynku biogazowni

W 2010 roku w Polsce wybudowano zaledwie 6 elektrowni biogazowych. Co blokuje rozwój rynku biogazowego w naszym kraju? {więcej}

Jak informuje Rzeczpospolita za Instytutem Energetyki Odnawialnej, uwzględniając wybudowane w 2010 roku biogazownie rolnicze, w sumie na terenie naszego kraju działa 11 tego rodzaju obiektów, a ich łączna moc wynosi 8,95 MW.

Gazeta powołuje się na eksperta IEO, Andrzeja Curkowskiego, który wyjaśnia, że wśród firm inwestujących w OZE popularniejsze od biogazowni są inwestycje w farmy wiatrowe, które są tańsze w eksploatacji w przeliczeniu na zainstalowaną moc.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperci cytowani przez Rzeczpospolitą wskazują też, że na wolne tempo rozwoju rynku biogazowego wpływa zbyt mała pula dotacji na tego rodzaju inwestycje. Środki unijne przeznaczone na inwestycje w biogazownie właśnie się kończą. Gazeta informuje jednak, że możliwość pozyskania dofinansowania na budowę biogazowni udostępni w 2012 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach tzw. Mechanizmu Zielonych Inwestycji.

Jak mówi na łamach Rzeczpospolitej Andrzej Curkowski z IEO, odpowiedniej zachęty do inwestowania w biogaz nie stanowi też system kolorowych certyfikatów. Certyfikaty żółte i czerwone, którymi wynagradzani są producenci energii w kogeneracji, przestaną funkcjonować w 2012 roku, a obowiązujący od pewnego czasu certyfikat fioletowy kosztuje zaledwie 55 zł za 1 megawatogodzinę wyprodukowanej energii.

gr