Podkarpackie przeznaczy 253 mln euro na OZE

Podkarpackie przeznaczy 253 mln euro na OZE
Hein Alfred Tix flickr cc-by-2.0

{więcej}Regionalny Program Operacyjny (RPO) województwa podkarpackiego na lata 2014-2020 przewiduje przeznaczenie ponad 253 mln euro m.in. na termomodernizacje budynków i zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE.
 
Jak informuje PAP, nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej wyznacza 11 tzw. celów tematycznych, które określają zakres możliwych do realizacji projektów.

– Jeden z tych celów obejmuje przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W naszym RPO na realizację tego celu zapisaliśmy ponad 253 mln euro, co stanowi ok. 12 proc. całej puli pieniędzy tego programu – mówi rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko (za PAP).

REKLAMA

Samorząd planuje wykorzystać unijne pieniądze m.in. na termomodernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz na zwiększenie udziały energii pochodzącej z OZE. Dodatkowo środki finansowe mają zostać przeznaczone także na podłączanie budynków, które mają własne kotłownie do sieci elektrociepłowni czy większe wykorzystywanie źródeł kogeneracyjnych – wytwarzających jednocześnie energię elektryczną i cieplną.
 
– Chcemy, aby dzięki tym pieniądzom zwiększył się w naszym regionie udział źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym województwa. Liczymy też na poprawę jakości powietrza, w tym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z wytwarzania energii – dodał Leyko (za PAP).

REKLAMA

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego marszałka woj. podkarpackieo wynika, że o pieniądze ubiegać się będą mogły m.in. samorządy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorstwa.
 
Regionalny Program Operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach programu województwo podkarpackie będzie miało do wydania 2,1 mld euro. Nabory na pierwsze projekty mają zostać ogłoszone na początku przyszłego roku.

gramwzielone.pl