Duon wkracza z nową promocją. Prąd za darmo nawet przez 10 godz. dziennie

Duon wkracza z nową promocją. Prąd za darmo nawet przez 10 godz. dziennie
EdinburghGreens flickt cc-by-2.0

{więcej}Firma Duon, jeden z najbardziej agresywnych graczy na rynku energetycznym, wkracza z nową promocją – darmowy prąd nawet przez 10 godzin na dobę, a następnie bardzo tania energia poza szczytem.
 
Firma Duon to niezależny sprzedawca energii elektrycznej, który nie wytwarza energii, a kupuje ją na giełdzie i następnie sprzedaje.
 
Już wcześniej Duon oferował swoim klientom wiele promocji, m.in. prąd z ceną o połowę niższą niż u konkurencji przez pierwszy rok oraz z gwarancją najniższej ceny.
 
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w poniedziałek firma ogłosiła kolejną – dość nietypową – promocję. W godzinach niższego popytu na energię nowi klienci Duona mają dostać przez 10 godzin na dobę darmowy prąd bez żadnego limitu zużycia. Darmowa energia ma być dostępna w godzinach 13-15 oraz pomiędzy 22 a 6 – i tak do końca 2014 r. Warunkiem skorzystania z promocji jest podpisanie z firmą umowy na trzy lata. Po zakończeniu promocji „darmowego prądu” z końcem 2014 r., przez kolejne dwa lata klienci mają płacić za prąd w godzinach objętych promocją stawkę 0,13 zł za KWh, czyli połowę tego co proponuje konkurencja.
 
Dla przykładu w ofercie Taurona prąd w taryfie jednostrefowej (stała cena przez całą dobę) kosztuje 0,31 zł za kWh, natomiast w dwustrefowej stawa dzienna wynosi 0,36 zł za KWh, a nocna 0,25 kWh. Podobne stawki ma RWE – odpowiednio 0,36 zł za KWh w dzień oraz 0,32 za kWh w nocy.
 
Przy konkurencji oferta Duona wygląda naprawdę dobrze pod warunkiem, że firma nie będzie rekompensować sobie darmowej energii w nocy wysoką stawką dzienną. Analizując promocyjną ofertę widzimy, że firma do końca 2014 roku będzie sprzedawać prąd w taryfie dziennej po 0,35 zł z KWh. Do końca bieżącego roku mamy zatem darmowy prąd w godzinach pozaszczytowych (13-15, 22-6) oraz w dzień w normalnej cenie rynkowej.
 
Niestety w dwóch kolejnych latach oferta Duona nie wygląda już tak atrakcyjnie. W 2015 r. za prąd zapłacimy w stawce dziennej 0,45 zł za KWh, a w 2016 r. nawet do 0,47 za KWh, czyli znacznie powyżej stawek rynkowych.
 
Oczywiście nie można wykluczyć, że w ciągu najbliższych dwóch lat rynkowe ceny energii nie wzrosną do poziomu 0,47 zł za KWh. Natomiast na dzień dzisiejszy oferta wygląda tak, że w pierwszym roku zyskuje klient, a przez następne dwa lata za prąd w nocy płaci o ok. 0,20-0,22 gr. mniej niż w przeciętnej taryfie jednostrefowej, a w dzień o ok. 0,10-0,12 gr. więcej.
 
Kolejną niezbyt przyjemną rzeczą w promocyjnej ofercie Duona jest wysoka opłata handlowa. Większość dostawców energii jej nie pobiera, a jeśli już to zazwyczaj nie przekracza ona 5 zł za miesiąc. W Duonie zapłacimy 7,9 zł miesięcznie przez cały okres trwania umowy.
 
Wysokie są również kary za zerwanie umowy, liczone jako iloczyn średniego miesięcznego zużycia i ekwiwalent opłat miesięcznych pozostałych do końca umowy.

REKLAMA

Rozpatrując ofertę Duonu należy zadać sobie pytanie czy potrafimy aktywnie zarządzać zużyciem prądu. Ponieważ jeśli klient będzie w stanie tak sterować swoim zużyciem, aby większość zużycia prądu przypadała w godzinach 13-15 oraz 22-6, to będzie mógł rzeczywiście zaoszczędzić. Jednakże większość rzeczy gospodarstwa domowego, takich jak telewizor, lodówka, żarówki, etc., to urządzenia, których czasem pracy ciężko jest zarządzać.
 
Jak donosi „GW”, optymistycznym akcentem w ofercie promocyjnej Duona jest jednak to, że firma pozwala w dowolnym okresie trwania umowy przejść na taryfę jednostrefową, jednocześnie zapewniając, że kupowana w niej energia elektryczna zawsze będzie tańsza niż u dotychczasowego dostawcy.

gramwzielone.pl

REKLAMA