Budynek pasywny z aplikacją umożliwiającą monitorowanie parametrów zużycia energii

Budynek pasywny z aplikacją umożliwiającą monitorowanie parametrów zużycia energii
Budynek pasywny. Źródło: wodmetaldom.pl

{więcej}W Rybniku oddano do użytku budynek pasywny zużywający 13 kWh/m2 rocznie. Ciekawostką jest, że inwestorzy udostępnili aplikację umożliwiającą śledzenie online temperatury i zużycia energii domu.

Pokazowy budynek pasywny został zaprojektowany i wykonany przez śląską firmę Wodmetal. Koncepcja architektoniczna budynku uwzględnia nie tylko wymogi niezbędne do uzyskania standardu pasywność, ale również ważne czynniki użytkowe. Budynek pełni funkcje usługowo – handlową, znajduje się w nim sala konferencyjna, pomieszczenia badawcze oraz część pokazowa z urządzeniami i elementami budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego.
 
Powierzchnia budynku pasywnego wynosi 240 m2. Jak informuje inwestor, firma Wodmetal, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zużywa on tylko 13 kWh/m2 energii rocznie, czyli około 1,5 m3 gazu na 1 m2. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12 – 15 m3. To, jak ocenia inwestor, daje oszczędność nawet 5 tys. zł w skali roku.
 
Na parterze domu pasywnego zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne. Obiekt  wyposażony jest m.in. w rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła o długości 70 mb, pompę ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.
 
Jak podaje inwestor, wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje także jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, ocieplenie budynku grubą warstwą styropianu, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. 
 
Ciekawostką jest także udostępnienie przez inwestora aplikacji umożliwiającej śledzenie online temperatury i zużycia energii domu pasywnego.

REKLAMA

– Udostępniliśmy aplikacje umożliwiającą śledzenie online temperatury i zużycia energii w naszym domu, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Zainstalowane bezpośrednio energooszczędne urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania – mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom (za wnp.pl).

REKLAMA

gramwzielone.pl