Jak można zaoszczędzić od 20% do 50% na kosztach ogrzewania i chłodzenia budynków?

Jak można zaoszczędzić od 20% do 50% na kosztach ogrzewania i chłodzenia budynków?
AIRIUS press

{więcej}W każdym budynku, w którym sufit znajduje się powyżej trzech metrów, dochodzi do naturalnego zjawiska stratyfikacji termicznej powietrza. Ciepłe powietrze jako lżejsze unosi się do góry, co powoduje, że w strefie, w której przebywają ludzie, osiada chłodne powietrze. Wynikające z tego rozwarstwienie temperatury wynosi 1 stopień na metr wysokości budynku. Im budynek wyższy, tym różnica temperatur pomiędzy sufitem i podłogą jest wyższa.

Stale dogrzewając dolną strefę tak, aby podnieść w niej temperaturę powietrza, tracimy w wyniku stale zachodzącego rozwarstwienia od 25% do 50% energii cieplnej. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku chłodzenia przy użyciu klimatyzatorów, w przypadku których nieefektywne chłodzenie powoduje, że tracimy od 10% do 30% energii elektrycznej zużytej na zasilenie klimatyzatorów.
 

Dlaczego potrzebujesz destratyfikacji powietrza?
 
Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy jak duże są straty energii i jak wiele pieniędzy tracą w wyniku tego powszechnie spotykanego zjawiska. Rozwiązaniem tego problemu są destratyfikatory firmy Airius. Umieszczając system destratyfikatorów pod sufitem możemy całkowicie wyeliminować to niekorzystne zjawisko i przemieścić ciepłe powietrze z góry do dolnych partii pomieszczenia. Destratyfikatory dbają o jednolitą temperaturę powietrza w całej kubaturze wnętrza, od sufitu aż po podłogę. Różnice temperatur wynoszą maksymalnie jeden, dwa stopnie, co przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania energii, redukcji strat ciepła jak i do podniesienia  komfortu pracy osób w danym pomieszczeniu.
 
Wykorzystanie systemu Airius ma też spore uzasadnienie podczas dni letnich. Użycie klimatyzacji tworzy tzw. lokalne punkty zimnego i ciepłego powietrza, które z powodzeniem są eliminowane przez destratyfikatory wyrównujące temperaturę w całej kubaturze budynku.
 
To wszystko ma bezpośrednie przełożenie na finanse firmy poprzez obniżenie rachunków za energię zarówno cieplną jak i elektryczną.
Obniżenie temperatury ogrzewania o 1° C daje nawet do 8% oszczędności na koszcie energii. Dlatego stosując destratyfikatory Airius możemy zaoszczędzić nawet do 50%.
 
Dzięki zastosowaniu urządzeń Airius przenikanie ciepła /transmisja/ pod dachem jest znacznie niższe. Badania mówią, że jest ono proporcjonalne do różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Przy temperaturze zewnętrznej 0° C i obniżeniu temperatury powietrza pod dachem z 34° na 22° C, straty ciepła zmniejszą się o 45%!

REKLAMA

Temperatura przed zastosowaniem technologii Airius (Airius press). 

Cyrkulacja dzięki zastosowaniu technologii Airius (Airius press). 
 

Historia Airius
 
Ray Avedon, założyciel Airius Ltd., wynalazł  destratyfikatory Airius w 2004 roku, kiedy pracownicy w jego własnym zakładzie produkcyjnym z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado, stale skarżyli się na zimno.

REKLAMA

Jednocześnie w jego biurze znajdującym się na piętrze pod sufitem zawsze było nieprzyjemnie gorąco. Bez względu na to, jak wysokie temperatury zostały ustawione na termostacie, gorące powietrze unosiło się do góry nie rozwiązując problemu pracujących ludzi. Jednocześnie z każdym miesiącem zwiększały się rachunki za ciepło.

Avedon i jego inżynierowie zaprojektowali system Airius tworzący niemalże bezgłośną, zwartą kolumnę powietrza, która sprowadza cieplejsze masy powietrza spod sufitu z powrotem do poziomu podłogi, efektywnie wyrównując temperaturę powietrza w całym budynku. Swoje rozwiązania opatentowali w 2006 roku. Opracowując urządzenia, konstruktorzy destratyfikatorów, kładli duży nacisk na jak najmniejszy pobór energii przez silniki elektryczne znajdujące się w destratyfikatorach. Ta sztuka udała im się całkowicie dzięki współpracy ze światowym liderem w produkcji wentylatorów, niemiecką firmą emb-papst. Pobór energii przez urządzenia wynosi od 12W do 390W w zależności od modelu.

Opatentowana i zoptymalizowana w długim procesie testowania konstrukcja statora wirnika w każdym urządzeniu Airius zwiększa przepływ strumienia powietrza, co efektywnie przekłada się na wyrównanie temperatury wewnętrznej budynków, oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia, znacznie zmniejszając energochłonność budynków.

Zwrot z inwestycji od 12 do 30 miesięcy
 
Koszty ogrzewania i chłodzenia budynku stanowią nawet do 60% kosztów utrzymania całego budynku. Po zainstalowaniu destratyfikatorów Airius inwestycja zwraca się w 100% już po trzech latach lub po trzech sezonach grzewczych w zależności od sposobu użytkowania tych urządzeń. Z licznych analiz wynika, że próg rentowności inwestycji odnotowuje się znacznie wcześniej. Produkt posiada 3 letnią gwarancję, a jego żywotność to aż 70 000 – 80 000 godzin pracy.
 
Docenione przez ekspertów
 
Destratyfikatory Airius zostały dostrzeżone i nagrodzone na targach AHR EXPO 2014 w Nowym Jorku oraz otrzymały nagrodę The Energy & Environment Awards 2014  przyznawaną przez brytyjskich specjalistów z zakresu efektywności energetycznej. Na całym świecie zamontowanych jest już 75 000 sztuk tego urządzania, a każdego miesiąca instalowany jest kolejny 1000!
 
Dodatkowe korzyści z zastosowania systemu Airius
 
1.   Oszczędności od 1-szego dnia pracy systemu.
2.   Bardzo mały pobór energii elektrycznej przez urządzenia (12-45W).
3.   Zwiększenie komfortu pracy pracowników i tym samym efektywności ich pracy.
4.   Cicha i niezauważalna praca urządzeń. Urządzenia nie wymagają serwisowania.
5.   Destryfikatory w wersji PHI umożliwiają  pozbycie się do 90 % wszystkich bakterii, wirusów i nieprzyjemnych zapachów. To spora zaleta w szczególności dla takich odbiorców jak szkoły, szpitale, a także firmy produkujące żywność.
6.   W wyniku oszczędności energii osiągamy nawet do 45% redukcji emisji CO2.
7.   Warte uwagi jest również to, że system zapobiega kondensacji pary wodnej, co jest ogromnym problemem w wielu hipermarketach i galeriach handlowych.
 
Ponad 100 największych światowych koncernów od wielu lat używa destratyfikatorów Airius, oszczędzając pieniądze, energię, oraz dbając o środowisko naturalne.

Odwiedź naszą stronę www.airius.pl i skontaktuj się z przedstawicielem Airius Polska.

artykuł sponsorowany