Pierwszy kościół pasywny w Polsce

Pierwszy kościół pasywny w Polsce
Kościół pasywny na Równi Szkalrskiej - Nowy Targ. Źródło: architekturapasywna.pl

{więcej}Na Równi Szklarskiej w Nowym Targu powstał pierwszy w Polsce kościół pasywny. Obiekt został nagrodzony w polskiej edycji konkursu ISOVER Energy Efficiency Awards 2013, w którym promowane są inwestycje efektywne energetycznie.

Obiekt poprzez swoją formę nawiązuje do historycznego stylu regionu, natomiast został wybudowany w nowoczesnej technologii budynku pasywnego.

Kościół jest budynkiem energooszczędnym o minimalnym zużyciu energii na cele grzewcze. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim.

REKLAMA

Jak informują projektanci z pracowni Architektura Pasywa Pyszczek i Stelmach – wykonawcy projektu kościoła pasywnego w Nowym Targu – punktem odniesienia w poszukiwaniach projektowych były tradycyjne drewniane kościoły, w których ukształtowanie dachu, okapów oraz podcieni wynikało z oczywistej potrzeby ochrony budynku przed nadmiernymi skutkami wiatru i opadów atmosferycznych.

REKLAMA

Dach budynku jest nachylony pod kątem 55 stopni. Dzięki zastosowaniu 42 cm warstwy wełny szklanej oraz specjalnemu systemu izolacji zapewniono odpowiednią temperaturą i wilgotność.

Budynek jest przeznaczony do użytkowania przez około 500 osób i posiada powierzchnię 1740 m2. Wszystkie przegrody zewnętrzne budynku zostały zaprojektowane na poziomie 0,1 W/m2K, co jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo dobrych materiałów termoizolacyjnych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Dodatkowo w kościele zostały użyte okna o współczynniku przenikania ciepła 0,8 W/m2K.

Ogrzewanie kościoła zaprojektowano w oparciu o niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła zasilaną studniami głębinowymi. Dodatkowo w budynku zostanie zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z wysokoefektywnym odzyskiem ciepła na poziomie 85%.

gramwzielone.pl