Inteligentne okno solarne z Holandii daje spore oszczędności na ogrzewaniu
Naukowcy z Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych opracowali technologię inteligentnego okna solarnego. Szkło termochromowe, z którego zbudowane jest okno, blokuje ciepło w słoneczne dni i pochłania je w chłodniejszych okresach. Badacze zapewniają, że okno w wersji smart może zapewnić nawet 30 proc. oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń.
Grupa naukowców z Holenderskiej Organizacji Stosowanych Badań Naukowych (TNO) wraz z partnerem projektu Interreg Sunovate opracowała technologię okien przeciwsłonecznych opartą na inteligentnym szkle termochromowym, które zmienia swoje właściwości w określonej temperaturze.
Dzięki temu możliwe jest blokowanie ciepła słonecznego, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, oraz pochłanianie go w chłodniejsze dni.
Dostosowane do klimatu
źródło: TNO
Okno zostało zaprojektowane tak, aby automatycznie przełączało się między blokowaniem światła słonecznego a jego przepuszczaniem. – Jest zoptymalizowane pod kątem zmniejszenia zużycia energii w klimacie umiarkowanym z mroźnymi zimami i ciepłymi latami, na przykład w Holandii – twierdzą naukowcy TNO.
Jak powiedział „PV Magazine” badacz Paskal Buskens, możliwe byłoby połączenie nowej technologii z oknem fotowoltaicznym. – Ale w zależności od używanej technologii fotowoltaicznej długości fal musiałyby być zsynchronizowane, aby materiał termochromowy nie blokował fal, które są wykorzystywane przez fotowoltaikę do pozyskiwania energii – twierdzi badacz.
Wanad zmienia strukturę
Grupa naukowców jako materiał funkcjonalny w powłoce polimerowej zastosowała dwutlenek wanadu (VO2), ponieważ w wysokich temperaturach zmienia on swoją strukturę krystaliczną, a tym samym właściwości optyczne. Wraz ze zmianą struktury kryształu modyfikacji ulegają też właściwości elektryczne i optyczne materiału, co sprawia, że pochłonięta energia słoneczna nie jest przekazywana do budynku.
W inteligentnym oknie powłokę termochromową połączono ze standardowym szkłem powlekanym o niskiej emisji. Taka konstrukcja sprawia, że okno jest zoptymalizowane pod kątem największej oszczędności energii, pozostając jednocześnie całkowicie przezroczyste dla ludzkiego oka. Przełącznik działa autonomicznie i jest nieodłączny od szkła laminowanego, dzięki czemu okno można montować w zwykłych ramach bez specjalnych wymagań montażowych.
Szybki zwrot z inwestycji
Naukowcy podkreślają, że inteligentne okno automatycznie dostosowuje przyrost ciepła słonecznego do zmian pór roku. Technologia została zaprojektowana przy użyciu tanich materiałów i procesów, aby zapewnić użytkownikom końcowym zwrot z inwestycji w ciągu 7 lat.
Zdaniem badaczy inteligentne okno może zapewnić oszczędność energii (do chłodzenia czy ogrzewania) na poziomie 8 proc. w budynkach wolnostojących, bliźniakach i domach szeregowych. W przypadku mieszkań z dużymi powierzchniami okiennymi oszczędności mogą wynieść nawet 30 proc.
– Wprowadzanie tej technologii na rynek w ciągu najbliższych 2–3 lat może wnieść duży wkład w osiągnięcie europejskich celów w zakresie energii i klimatu – zaznaczają Holendrzy z TNO. Podkreślają, że efektywne wykorzystanie światła słonecznego i ciepła słonecznego może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną budynków, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.