Graz: 20% miejskiego ogrzewania z kolektorów słonecznych

Graz: 20% miejskiego ogrzewania z kolektorów słonecznych
Graz. Fot. Jan Beck, flickr cc

Austria to jeden z najjaśniejszych punktów na globalnym rynku kolektorów słonecznych. Jedno z największych miast w tym kraju przyjęło za cel zwiększenie do 20% udziału ciepła z kolektorów słonecznych w swoim systemie miejskiego ogrzewania.

Jak podaje Solarthermalworld, Energie Steiermark – spółka dostarczająca ciepło dla mieszkańców Grazu przyjęła, że udział energii z kolektorów słonecznych w cieple sprzedawanym mieszkańcom podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej wzrośnie do 20%.  

W tym celu Energie Steiermark wraz z austriackim dostawcą kolektorów słonecznych, firmą S.O.L.I.D. chcą zbudować instalacje kolektorów słonecznych o łącznej mocy 500 MWt z opcją magazynowania części produkowanego przez nie ciepła.

REKLAMA

W Grazu działają już duże instalacje kolektorów słonecznych. Jedna z nich, zajmująca powierzchnię 7,4 tys. m2, należy do AEAVG – miejskiej spółki oczyszczania.

REKLAMA

Energia z kolektorów w Grazu ma częściowo zastąpić energię z miejskiej ciepłowni na gaz, która ma zostać zamknięta do końca tej dekady. Obecnie ciepłownia w pobliskim Mellach zaspokaja około 80% zapotrzebowania na miejskie ciepło dostarczane do Grazu.

W 2013 r. ciepło z miejskiej sieci pokrywało około 40% zapotrzebowania zamieszkałego przez ponad 276 tys. osób austriackiego miasta. Ten udział ma się zwiększyć do 46% w roku 2020 i 56% do roku 2030. 

Austria należy do czołówki krajów, które rozwijają technologię dużych, przemysłowych instalacji kolektorów słonecznych. Łączna powierzchnia kolektorów zainstalowanych w tym kraju na koniec ubiegłego roku wynosiła prawie 500 tys. m2, a ich łączna moc – 2,95 GWt

Austria jest europejskim liderem jeśli chodzi o moc zainstalowanych solarów przypadającą na jednego mieszkańca. W tym wypadku jest to 345,6 kWt per capita. Dla porównania, w Niemczech jest to 149,9 kWt per capita, a w Polsce – 31,8 kWt per capita

gramwzielone.pl