REKLAMA
 
REKLAMA

Wymiana kopciuchów również w lokalach komunalnych. Wkrótce start programu

Wymiana kopciuchów również w lokalach komunalnych. Wkrótce start programu
fot. Pawel Czerwinski/Unsplash

Druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie ma ruszyć jeszcze we wrześniu br. NFOŚiGW zaplanował wyższe dotacje i lekko zmodyfikował zasady udziału w programie dotacyjnym.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostatnio w rozmowie z PAP zapowiedział, że pod koniec września uruchomiony zostanie nabór wniosków w ramach drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. Zakłada on wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.

Według informacji uzyskanych przez PAP druga edycja programu będzie dostępna tylko dla gmin, które wyrażą chęć udziału w projekcie i spełnią określone warunki. Poziom dotacji ma wzrosnąć o mniej więcej 10 proc. w porównaniu do pierwszej edycji.

REKLAMA

Kwoty dotacji

Wysokość możliwej do uzyskania dotacji w programie Ciepłe Mieszkanie uzależniona jest od dochodu uzyskiwanego przez gospodarstwo domowe. W drugiej edycji progi mają być następujące:

  • poziom I – do 135 tys. zł dochodu rocznego właściciela mieszkania (wcześniej było to 120 tys. zł);
  • poziom II – do 1894 zł miesięcznie (wcześniej 1673 zł) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 2651 zł (wcześniej 2342 zł) w przypadku jednoosobowego;
  • poziom III – do 1090 zł miesięcznie (wcześniej 900 zł) dla gospodarstwa wieloosobowego i 1526 (wcześniej 1260 zł) dla jednoosobowego.

W ubiegłorocznym naborze poziom I kwalifikował się do dotacji w wysokości maksymalnie 17,5 tys. zł, drugi – 26,9 tys. zł, trzeci – 39,9 tys. zł.

Według informacji ministerstwa klimatu warunkiem otrzymania wsparcia każdorazowo będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

REKLAMA

Także dla mieszkań komunalnych i małych wspólnot

Jak zapowiada NFOŚiGW, w drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie dotacje będą mogli uzyskać nie tylko właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale też małe wspólnoty mieszkaniowe (liczące od trzech do siedmiu lokali) i najemcy lokali komunalnych.

Środki z dotacji mogą być przeznaczone m.in. na: zakup nowego źródła ciepła (kocioł na pellet, pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy), podłączenie mieszkania do efektywnego źródła ciepła, wymianę drzwi i okien, wentylację mechaniczną, wymianę instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej w lokalu.

W ramach programu Ciepłe Mieszkanie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) przyznają dotacje gminom, które przeprowadzają nabór wniosków na swoim terenie. Także gmina zawiera umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi (właścicielami lokali).

Według zasad programu wojewódzkie fundusze będą zawierały umowy z gminami do 30 czerwca 2024 r., a środki z Czystego Mieszkania mają być wydatkowane będą przez WFOŚiGW do końca 2026 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA