Ceny energii w Polsce na tle innych krajów Europy

Ceny energii w Polsce na tle innych krajów Europy
foto: Jorge Franganillo, flickr cc-by-2.0

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce należą do {więcej}najniższych w Europie. Sytuacja jednak zmienia się, gdy pod uwagę weźmiemy naszą siłę nabywczą. 

Jak zauważa dzisiaj „Rzeczpospolita”, energia elektryczna dla odbiorców indywidualnych w naszym kraju kosztuje obecnie około 0,14 euro/kWh, podczas, gdy Niemcy czy Duńczycy płacą za nią ponad dwukrotnie więcej, a w całej Unii Europejskiej jest tylko kilka krajów – m.in. Bułgaria czy Estonia – w których energia jest jeszcze tańsza niż w Polsce. 

REKLAMA

Sytuacja zmienia się jednak, gdy ceny energii skorygujemy o siłę nabywczą. Po jej uzględnieniu ceny energii elektrycznej w naszym kraju są na 5. miejscu w Europie, a więcej za prąd płacą tylko Cypryjczycy, Węgrzy, Słowacy i Niemcy.

REKLAMA

Cena energii elektrycznej w Polsce skorygowana o wskaźnik siły nabywczej wynosi 0,23 euro/kWh -zaledwie o 0,01 euro/kWh więcej niż w Niemczech. Mniej za energię elektryczną po uwzględnieniu siły nabwyczej płacą m.in. Czesi (0,20 euro/kWh), Holendrzy (0,16 euro/kWh), Brytyjczycy (0,16 euro/kWh), Francuzi (0,13 euro/kWh) i Finowie (0,11 euro/kWh). 

Według TNS OBOP, średni rachunek za prąd gospodarstwa domowego w naszym kraju wynosi około 138 zł/miesiąc, co daje prawie 1,66 tys. zł rocznie. 
gr