Etykiety energetyczne dla urządzeń grzewczych – dobra wiadomość dla branży pomp ciepła

Etykiety energetyczne dla urządzeń grzewczych - dobra wiadomość dla branży pomp ciepła
qmnonic, flickr cc-by-2.0

{więcej}Przyjęcie przez Komisję Europejską etykiet energetycznych (klas energetycznych) dla urządzeń grzewczych to dobra wiadomość dla sektora pomp ciepła – informuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). 
 
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wydały stanowisko, w którym z zadowoleniem odnoszą się do przyjęcia przez Kolegium Komisarzy etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych (ENER LOT1). Począwszy od 2015 roku konsumenci będą mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenie grzewcze dla domu w oparciu o jedną etykietę energetyczną. Etykieta ma wspierać wybór rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii (OZE), w szczególności pomp ciepła.
 
O tym jak ważne jest wprowadzenie etykiet energetycznych (klas energetycznych) dla urządzeń grzewczych  świadczą statystyczne dane zużycia energii w Europie. Zużycie energii w sektorze budynków stanowi ok. 41% całego zużycia energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej. Z kolei 85% energii zużywanej w budynkach to energia związana z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową. Jeżeli dodać do tego energię związaną z chłodzeniem budynków wartość ta osiąga ok. 90%.

 
 
Zużycie energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej (dane Eurostat)
 
– Wraz z przyjęciem etykiety energetycznej dla urządzeń grzewczych, Komisja Europejska wydała bardzo pozytywny i silny sygnał dla obywateli i przemysłu w Europie, robiąc milowy krok w stronę osiągnięcia swoich celów do 2020 roku, w szczególności do zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych – mówi Thomas Nowak, Sekretarz Generalny EHPA.
 
Przyjęcie etykiet energetycznych będzie mieć ogromne znaczenie dla rynku pomp ciepła.  Dla przykładu Duńska Agencja Energetyczna przeliczyła wg reguł projektu ENER LOT1efektywność ponad 370 różnych typów pomp ciepła. Zdecydowana  większość typów pomp ciepła ma klasę energetyczną A++, A+.

REKLAMA

REKLAMA

Przykładowe klasy energetyczne dla pomp ciepła będących w ofercie (370 urządzeń) na rynku duńskim (zgodnie z ostatnim projektem ENER LOT1 wg analiz Duńskiej Agencji Energetycznej)
 
Według EHPA wraz z przyszłym wdrożeniem oznakowania efektywności  urządzeń grzewczych (ENER Lot 1) i podgrzewaczy wody (ENER Lot 2), które będą poddane głosowaniu przez Państwa Członkowskie 13 marca br., etykiety energetyczne dla obu grup produktów znacznie przyczynią się do oszczędności energii i obniżenia emisji CO2. Niższy popyt na energię może również spowodować znaczne zmniejszenie rachunków za energię wśród obywateli Unii Europejskiej.
 
„Planowane wprowadzenie etykiet energetycznych  – zdaniem Pawła Lachmana, prezesa Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) – przyczyni się do znacznego ułatwienia klientom wyboru ekologicznego rozwiązania do ogrzewania budynku. Istniejące już oznakowania innych urządzeń zużywających energię np. dla pralek, lodówek sprawdziły się praktyce, tak stanie się zapewne niebawem z urządzeniami grzewczymi”.
 
Etykiety energetyczne będą pośrednio wspierać rozwój bardziej energooszczędnych produktów, a tym samym przyczynią się do utrzymania Europy na pozycji lidera w tym segmencie. Oczekiwany rezultat pozwoli zwiększyć  rynek urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii w tym i pomp ciepła oraz stworzyć nowe miejsca pracy oraz inwestycje przemysłowe w Europie.
 

Źródło: PORT PC/ EHPA/ EPEE