Kaliszanie będą mogli sprawdzać zużycie energii w internecie. Dzięki inteligentnym licznikom

Kaliszanie będą mogli sprawdzać zużycie energii w internecie. Dzięki inteligentnym licznikom
foto: RWE press

{więcej}Energa zakończyła montaż inteligentnych liczników w gospodarstwach domowych w Kaliszu. Dzięki temu jego mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać wyniki zużycia energii i dzięki temu płacić niższe rachunki. 

W sumie inteligentne liczniki zamontowano w ok. 50 tys. gospodarstwach domowych w Kaliszu. Jak do tej pory na terenie całego oddziału Energa Operator zamontowano łącznie już ok. 100 tys. inteligentnych liczników. 

REKLAMA

– Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Instalacja blisko 50 tysięcy nowych liczników wiązała się m.in. z modernizacją stacji energetycznych w mieście. Łącznie zmodernizowaliśmy blisko 300 stacji średniego i wysokiego napięcia. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji. Naszym celem jest m.in. poprawa niezawodności dostaw energii oraz realizowanie naszych zadań w sposób wygodny dla mieszkańców – informuje Rafał Czyżewski, Prezes Energa-Operator. 

REKLAMA

Wkrótce Energa ma uruchomić portal internetowy, w którym jej klienci posiadający inteligentne liczniki będą mogli obserwować swoje bieżące zużycie energii. – Mieszkańcy miasta będą mogli prześledzić, ile energii zużywają w ciągu dnia, a dzięki temu korzystać z niej bardziej świadomie i ograniczać wysokość rachunków. Będą mogli m.in. porównać swoje zużycie energii ze średnim dla wybranej przez nich grupy taryfowej. W przygotowaniu jest też aplikacja pozwalająca obserwować zużycie na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach – informuje Energa. 

– Instalacja liczników zdalnego odczytu w Kaliszu jest oczywiście powodem do dumy, szczególnie, że Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym inteligentnym opomiarowaniem. Przede wszystkim instalacja ta jest jednak wypełnieniem obowiązku. Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego. Jako gospodarzowi tego miasta zależy mi, by z tego zadania wywiązywać się jak najlepiej. Dlatego jestem przekonany, że instalacja liczników zdalnego odczytu, oprócz indywidualnych korzyści, jakie przyniesie mieszkańcom, przyczyni się też do podniesienia pewności i jakości dostaw prądu – podkreślił Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza. 
Gramwzielone.pl