Zamieszanie wokół inteligentnych liczników Energi

Zamieszanie wokół inteligentnych liczników Energi
foto: RWE press

{więcej}Jeden z posłów zarzuca Enerdze, że ta wybrała wadliwą technologię w realizowanym przez siebie programie montażu inteligentnych liczników. Energa zarzuty odpiera. 

Jak informuje „Puls Biznesu”, poseł Andrzej Jaworski skierował interpelację do premiera, w której wskazuje na błędy w realizacji projektu Energi polegającego na montażu inteligentnego opomiarowania. Zdaniem posła, który sprawę zgłosił ponadto do gdańskiej Prokuratury Okręgowej, do realizacji swojego przedsięwzięcia Energa wybrała wadliwą technologię inteligentnych liczników.

REKLAMA

Energa w celu realizacji projektu montażu inteligentnego opomiarowania wybrała urządzenia działające w standardzie Prime – zdaniem posła ta technologia jest wadliwa i niedojrzała. Energa odpowiada, że standard Prime jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej, a także Urzędu Regulacji Energetyki. 

REKLAMA


Jak informuje „Puls Biznesu”, na zapytanie posła Jaworskiego odpowiedziało Ministerstwo Skarbu Państwa, które zaznaczyło, że standard inteligentnych liczników wykorzystany przez Energę został wcześniej sprawdzony m.in. przez hiszpański koncern energetyczny Iberdrola „w skali pozwalającej na jednoznaczne potwierdzenie jakości jego działania”. 

Niedawno Energa zakończyła pilotażowy program montażu inteligentnych liczników w ok. 50-tysiącach gospodarstw domowych w Kaliszu. Jak do tej pory na terenie całego oddziału Energa Operator zamontowano łącznie już ok. 100 tys. inteligentnych liczników, a w kolejnych latach Energa zamierza zamontować kolejnych 310 tys. inteligentnych liczników, na co chce przeznaczyć 96 mln zł. 
gramwzielone.pl