Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi

Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi
slickimages, flickr cc-by

{więcej}Kraków będzie pierwszym w Polsce miastem, w którym w domowych piecach nie będzie można palić węglem, koksem czy drewnem.

Kraków należy do czołówki europejskich miast pod względem zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenie to efekt tzw. niskiej emisji powodowanej przez eksploatację domowych pieców na węgiel i inne stałe paliwa, takie jak koks czy drewno. W efekcie, stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Krakowie przekracza dopuszczalne normy przez większą cześć roku, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. 

O zakazie palenia paliwami stałymi w domowych piecach na terenie Krakowa właśnie zdecydowały władze sejmiku małopolskiego. Zakaz dla wszystkich palenisk będzie obowiązywać od 2018 r., ale dla nowych budynków wejdzie w życie już za dwa tygodnie. 

REKLAMA
REKLAMA

Tym samym Kraków stanie się pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono tego rodzaju zakaz. Tymczasem z podobnymi problemami zmaga się wiele dużych polskich miast – głównie na Śląsku. 

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, rząd nie zamierza wprowadzać podobnego zakazu na poziomie centralnym, jednak poszczególne samorządy mogą decydować o tego rodzaju zakazach na swoim terenie. Z prawa tego skorzystały jako pierwsze władze sejmiku małopolskiego. 

Oprócz zakazu palenia paliwami stałymi, władze Krakowa chcą ograniczyć też emisję spalin w transporcie publicznym i jako pierwsze w Polsce wprowadzą do floty autobusów miejskich pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną.  
gramwzielone.pl