Dynamika zmian sprzedawcy energii w Polsce

Dynamika zmian sprzedawcy energii w Polsce
foto: RWE press

{więcej}Z roku na rok coraz więcej odbiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy energii. Jak podaje URE, liczba odbiorców TPA  z grupy taryfowej A, B i C od XII 2012 roku do XI 2013 zwiększyła się o 26 258, co w porównaniu do poprzednich lat stanowi wzrost o 40,2% – informuje opitaml energy.

Gospodarstwa domowe również skorzystały z możliwości, jakie niesie za sobą zasada TPA. Na zmianę sprzedawcy energii z grupy taryfowej G zdecydowało się od końca XII 2012 roku do końca XI 2013 już 51 053 odbiorców. Jest to o 66,8% więcej niż suma gospodarstw domowych zmieniających sprzedawcę od kiedy istnieje dla nich możliwość korzystania z zasady TPA.

Z całą pewnością więcej odbiorców będzie korzystało z zasady TPA po uwolnieniu cen energii.

REKLAMA
REKLAMA

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję odbiorców są coraz lepsze oferty sprzedawców. Oprócz niższych cen energii elektrycznej zachęcają również dodatkowe usługi proponowane klientom. Spotykamy się z ofertami zawierającymi gwarancję stałej ceny, gwarancję obniżki stawki, a nawet gwarancję najniższej ceny. Co więcej, możemy liczyć nawet na usługi niezwiązane z branżą energetyczną, np. bezpłatną interwencję hydraulika w wypadku awarii. Wzrost liczby sprzedawców energii znacząco wpływa na konkurencyjność na rynku energii. Istotne są ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, które przekładają się na oferty sprzedawców.

Jednym z głównych powodów, które wpływają na liczbę zmian sprzedawcy energii elektrycznej jest świadomość społeczeństwa. Większość Polaków wie o zasadzie TPA, jednak wielu z nich boi się związanych z nią formalności. Ponadto odbiorcy nie potrafią stwierdzić jaki sprzedawca będzie dla nich najkorzystniejszy. W tym wypadku pomocne okazują się podmioty doradcze, których usługi są darmowe, np. Optimal Energy Sp. z o. o.. Podmioty doradcze załatwiają za odbiorcę wszystkie formalności, a co więcej, pomagają w doborze odpowiedniej oferty.

Decyzja o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej należy do odbiorcy. To od niego zależy, czy oszczędzi pieniądze korzystając ze swojego przywileju. Nie mniej jednak, warto przynajmniej zapoznać się z możliwościami jakie dla danego odbiorcy płynęłyby ze zmiany sprzedawcy, chociażby korzystając z kalkulatorów taryfowych, które znajdują się na portalach podmiotów doradczych. 

optimalenergy.pl