Telekomy będą sprzedawać prąd

Telekomy będą sprzedawać prąd
Nufkin, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, PGE i Orange rozwiązały podpisaną w lutym 2013 r. umowę. Na jej podstawie firmy miały współpracować, oferując wzajemne usługi w swoich sieciach sprzedaży. Dla Orange miał to być sposób na zatrzymanie odchodzących klientów oraz zwiększenie spadających przychodów. Jednak to właśnie z inicjatywy operatora komórkowego umowa została rozwiązana.

– Rzeczywiście zdecydowaliśmy się nie kontynuować współpracy z PGE – potwierdza Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange (za DGP). Pytany o przyczyny rozwiązania umowy, odmawia komentarza. Ojcami projektu byli dwaj byli prezesi Krzysztof Kilian (PGE) i Maciej Witucki (Orange), nieoficjalnie mówi się, że gdy odeszli z zarządu, można było porzucić projekt, który miał charakter głównie wizerunkowy.

Przyczyn jednak było kilka. W marcu ubiegłego roku spółki rozpoczęły testy sprzedaży energii klientom Orange, jednakże zainteresowanie było niewielkie. 

REKLAMA

Zdaniem analityków wytwórcy energii w dalszym ciągu nie są przygotowani na współpracę z telekomami ze względu na przestarzałe systemy IT rozliczające opłaty. DGP przytacza wypowiedź jednego z ekspertów rynku IT, który pragnie zachować anonimowość – Najbardziej zacofana pod tym względem jest PGE, która od ponad roku nie potrafi wdrożyć nowego systemu billingowego.

REKLAMA

Eksperci podkreślają jednocześnie, że to, czego brakuje wytwórcom energii mają już niektóre telekomy. Wiadomo, że systemem rozliczeń dysponuje Plus, natomiast T-Mobile we współpracy z Tauronem intensywnie nad nim pracuje. Jednocześnie T-Mobile zapowiada, że jeszcze w tym roku przedstawi ofertę sprzedaży energii elektrycznej.

W listopadzie ubiegłego roku Plus rozpoczął sprzedaż energii klientom biznesowym. Prąd do klientów płynie m.in. z Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w którym właściciel sieci Zygmunt Solorz-Żak jest większościowym akcjonariuszem. Plus ma również zamiar wprowadzić jedną fakturę, która zdaniem operatora będzie dużym udogodnieniem dla klientów. W najbliższych miesiącach oferta ma być również dostępna dla klientów indywidualnych.

Telekomy są groźnymi konkurentami dla tradycyjnych sprzedawców energii. Ich niewątpliwymi atutami jest szeroka sieć sprzedaży, a także zaplecze technologiczne.

gramwzielone.pl