Kraków żegna smog

Kraków żegna smog

– Mamy na rok 2014, 23 miliony złotych wspólnie z WFOŚ i NFOŚ, które przeznaczamy na wymianę palenisk. Nie tylko chodzi o piece indywidualne, ale i o kotłownie, które istnieją jeszcze w Krakowie – wylicza w programie „eko-Polska” JACEK MAJCHROWSKI, PREZYDENT KRAKOWA.  Te środki mają pomóc wprowadzić radykalne kroki, które władze miasta i województwa podjęły w celu zwalczenia problemu smogu.  Do września 2018 roku – z krajobrazu Krakowa mają zniknąć dymiące kominy domów i kamienic. W nowopowstających budynkach, już nie można ich instalować, a reszta ma zostać wymieniona w ciągu najbliższych pięciu lat.  

PAWEŁ CIEĆKO, MAŁOPOLSKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA nie ma wątpliwości, że to właśnie paleniska starego typu są powodem problemów z zatrutym powietrzem.

REKLAMA

A konsekwencje jego wdychania mogą być bardzo poważne.  Jak wynika z badań EWY KONDURACKIEJ, KARDIOLOG I SPECJALISTY Z CHORÓB WEWNĘTRZNYCH z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II ,osoby  które nawet przez krótki okres mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem częściej trafiają również do alergologów, do pulmonologów. Przy długotrwałym wdychaniu zanieczyszczonego powietrza gwałtownie rośnie również ryzyko zachorowania na raka.

REKLAMA

Hybrydowa ekologiczna instalacji, BOŚ EKOsystem, może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla tych mieszkańców Krakowa, którzy muszą wymienić paleniska przekonuje MARIUSZ KLIMCZAK, PREZES BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA.
 
JACEK MAJCHROWSKI, PREZYDENT KRAKOWA

Przede wszystkim kwestia palenisk, my już od 95 roku walczymy, z małą przerwą, bo były dwa lata, kiedy ustawa nie pozwalała na dopłacanie do zamiany sposobu palenia. Oprócz tego jest kwestia samochodów. Kraków nie ma obwodnic, nie ma dalszego ciągu obwodnicy wschodniej i obwodnicy północnej.  O tą obwodnicę się bijemy, niestety GDDKiA ociąga się.

Wystąpiliśmy do samorządu wojewódzkiego o zakaz palenia paliwami stałymi, oczywiście nie od razu, bo to jest nie wykonalne, ale w perspektywie lat pięciu. Mamy na rok przyszły (2014 – red.) 23 miliony złotych wspólnie z WFOŚ i NFOŚ, które przeznaczamy na wymianę palenisk. Nie tylko chodzi o piece indywidualne, ale i o kotłownie, które istnieją jeszcze w Krakowie.

Te dwa fundusze (WFOŚ i NFOŚ – red.) plus program KAWKA, który został podpisany, pozwalają na powiedzenie bardzo wyraźnie, że w zasadzie prawie 100 procent, będzie dopłacane przez miasto do wymiany tych palenisk, to znaczy łącznie z orurowaniem, doprowadzeniem – wszystko. Mieszkańcy nie ponoszą tutaj żadnych, czy prawie żadnych kosztów.
http://www.youtube.com/watch?v=MyqhpKKXjYQ&feature=youtu.be
Problem pojawia się z inną kwestią, a mianowicie kosztów utrzymania. I to jest problem bardzo newralgiczny, bo wiadomo, że zmiana sposobu palenia, wiąże się z podniesieniem nieco kosztów ogrzewania metrażu. Jest cały program dotyczący ochrony mieszkańców, i to są różnego typu umowy, między innymi z Bankiem Ochrony Środowiska, ale także i miasto będzie dokonywało dopłaty.
http://www.youtube.com/watch?v=m1bMyU2DSlM
 
PAWEŁ CIEĆKO, MAŁOPOLSKI WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA
 
Zjawiska smogowe powstają tylko i wyłącznie w okresie jesienno zimowym czyli można powiedzieć zdecydowanie, że smog, ten smog krakowski to przyczyna naszych piecy, naszych palenisk domowych czyli naszego sezonu grzewczego co roku powtarzająca się od wielu wielu lat.
http://www.youtube.com/watch?v=XihVkkfY_io
 
MARIUSZ KLIMCZAK, PREZES BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA.
Będziemy starali się wykorzystać wszelkie możliwe formy dofinansowania tego typu przedsięwzięć z uwagi na to że wykorzystujemy tutaj odnawialne źródła energii,/będziemy starali się wykorzystać lokalne formy dofinansowania tworzone przez samorządy jak na przykład samorząd małopolski gdzie powstał program wymiany tych tradycyjnych źródeł, piecy, kotłów węglowych na nowoczesne między innymi właśnie odnawialne źródła energii.
http://www.youtube.com/watch?v=POpv3Nio86w
 
EWA KONDURACKA, KARDIOLOG I SPECJALISTA Z CHORÓB WEWNĘTRZNYCH
Osoby, które przez krótki okres czasu mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem częściej trafiają również do alergologów, do pulmonologów, do okulistów domagając się różnych leków tymczasem lekarze wykonują u nich badania, nie stwierdza się żadnych cech infekcji czy objawów alergicznych a stosowane leki są po prostu nieskuteczne i te objawy dopiero mijają po wyjechaniu na przykład z miasta Krakowa.