Przestarzałe sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd

Przestarzałe sieci przesyłowe to wyższe rachunki za prąd
Rita Bartsch, flickr cc-by

{więcej}W fakturze za energię tylko połowa to opłata za zużyty prąd. Reszta to koszt jego dostarczenia oraz modernizacji i napraw sieci energetycznych. Przestarzałe linie energetyczne oznaczają coraz wyższe rachunki za energię elektryczną.

Jak podaje PAP, ostatnie duże inwestycje w sieci energetyczne miały miejsce ponad 40 lat temu. Aktualnie sieci energetyczne znajdują się w fatalnym stanie. Jak oceniają eksperci, przestarzałym sieciom zostało najwyżej kilkanaście lat życia. Coraz częściej zdarzają się przerwy w dostawie prądu – w Polsce trzy razy częściej niż w wynosi średnia unijna. Rocznie na jednego odbiorcę przypada 350 minut wyłączeń.

Ministerstwo Gospodarki potwierdza obawy ekspertów rynku energii i informuje, że już za kilka lat w całym kraju może brakować prądu. Z wyliczeń resortu wynika, że pierwsze niedobory mogą się pojawić już w 2015 r., ale najgorzej ma być dwa lata później, kiedy w polskim systemie energetycznym brakować ma aż 1100 MW mocy wytwórczych.

REKLAMA
REKLAMA

Według resortu gospodarki głównym powodem wystąpienia braków w dostawach energii elektrycznej są słabnące możliwości starzejących się elektrowni.

Jednakże prąd tracimy także z powodu złego stanu linii energetycznych i tego jak są rozmieszczone. Z wyliczeń przedstawionych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że podczas przesyłu „ulatnia się” ponad 7 proc. wytworzonej energii. W przeliczeniu na złotówki strata ta wynosi ponad 2 mld zł rocznie. Prąd jest tracony także dlatego, że przesyłamy go na zbyt duże odległości. Źródła wytwórcze są rozmieszczone nierównomiernie, a odbiorcy znajdują się za daleko.

gramwzielone.pl