Politechnika Wrocławska wybuduje energooszczędny budynek

Politechnika Wrocławska wybuduje energooszczędny budynek
Energoosczędny budynek archiwum Politechniki Wrocławskiej. Źródło: pracownia projektowa F-11

{więcej}Politechnika Wrocławska wkrótce ogłosi przetarg na budowę nowego archiwum uczelni. Budynek ma być obiektem ekologicznym wyposażonym w energooszczędne technologie. Archiwum ma kosztować 18 mln zł.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”,  nowe archiwum politechniki stanie przy skrzyżowaniu ulic Czerwonego Krzyża i Gdańskiej we Wrocławiu, a jego budowa ma potrwać dwa lata.

– Będzie to pierwsze w Polsce archiwum uczelni wyższej, wybudowane w technologii energooszczędnej i dostosowane do standardów budownictwa pasywnego – podkreśla dr inż. arch. Marcin Furtak z krakowskiej Pracowni Projektowej F-11, projektant budynku (za „GW”).

REKLAMA

Budynek ma być energooszczędny, w związku z tym jego ściany, stropy i okna będą miały szczelną izolację, a centrale wentylacyjne będą wyposażone w wymienniki odzyskujące ciepło z powietrza wywiewanego.

REKLAMA

– W projekcie zastosowałem agregaty wykorzystujące energię wytwarzaną przez pracujące serwery. Powstające w ten sposób ciepło trafi do systemu centralnego ogrzewania i systemu ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to znacznie obniży koszty eksploatacji budynku – dodaje Furtak (za „GW”).

Nowy budynek politechniki będzie również ekologiczny. Z materiałów przyjaznych środowisku powstanie jego konstrukcja, natomiast w instalacji kanalizacji deszczowej przewidziano zbiornik retencyjny. Zgromadzona w ten sposób woda będzie wykorzystywana do sprzątania i podlewania zieleni.

Budynek o powierzchni 3,5 tys. m2 będzie posiadał cztery kondygnacje. Oprócz archiwum w obiekcie znajdzie się ogromna serwerownia, która będzie pełnić zapasowe centrum danych dla Politechniki Wrocławskiej, a także czytelnia z salą, w której organizowane będą seminaria i konferencje, oraz magazyny zbiorów biblioteki głównej.

gramwzielone.pl