W Katowicach oddano do użytku biurowiec pasywny

W Katowicach oddano do użytku biurowiec pasywny
Biurowiec pasywny. Źródło: euro-centrum.com.pl

{więcej}W piątek w Katowicach oddano do użytku biurowiec pasywny, który stał się siedzibą Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum specjalizującego się m.in. w badaniach oraz promowaniu energooszczędnych technologii w budownictwie.

Jak informuje PAP, pierwszy biurowiec energooszczędny powstał na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w 2009 roku. Otwarty w piątek obiekt jest pierwszym budynkiem pasywnym, umożliwiającym efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Otwarty budynek pasywny oparty jest na ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. Bryła budynku została tak zaprojektowana, aby wyeliminować niepotrzebne starty ciepła. W celu pozyskania jak największej ilości światła dziennego pomieszczenia biurowe przewidziano w obwodzie budynku. Dopływ naturalnego światła zapewni również atrialny układ ciągów komunikacyjnych z przeszkleniem w centrum obiektu.
 
Obiekt posiada m.in. zewnętrzne żaluzje chroniące przed przegrzaniem pomieszczeń w lecie. Natomiast w okresie zimowym przed nadmierną utratą ciepła będzie chronić budynek ponadstandardowa izolacja ścian, stropu i podłogi oraz potrójne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

REKLAMA

Budynek pozbawiony został tradycyjnych systemów grzewczych i chłodzących. Pod budynkiem pasywnym zainstalowano m.in. sondy geotermalne, które pozyskują energię z wnętrza ziemi wykorzystywaną m.in. do ogrzewania i chłodzenia budynku. Sondy umieszczono w pionowych odwiertach na głębokości ok. 50 m.

REKLAMA

Zainstalowany system wentylacji posiada wymienniki pozwalające na odzysk 80% energii cieplnej z wywiewanego powietrza. – Budynek zużywa do celów grzewczych ośmiokrotnie mniej energii niż w przypadku budynków tradycyjnych – mówi Agnieszka Zięcina z biura prasowego Euro-Centrum (za PAP).

Biurowiec pasywny został wyposażony w ponad 400 paneli fotowoltaicznych: 231 na dachu, 181 na elewacji obiektu oraz 36 modułów zainstalowanych na trackerach. Obiekt posiada również kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania wody na cele c.w.u..
 
Zintegrowane zarządzanie wszystkimi instalacjami znajdującymi się w biurowcu pasywnym umożliwia system BMS.
 
Obiekt został wybudowany w ramach projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum – rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt inwestycji to 35,8 mln zł.

W energooszczędnym i ekologicznym budynku o powierzchni 7,5 tys. m2, prowadzone będą m.in. badania nad alternatywnymi źródłami energii i energooszczędnością. Powstały tu: laboratorium właściwości cieplnych budynków, laboratorium inteligentnych sieci energetycznych, czy laboratorium przeznaczone do prowadzenia testów na materiałach budowlanych pod kątem ich odporności na czynniki klimatyczne.

gramwzielone.pl