Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do domu

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do domu
Velux press

{więcej}Budowa domu to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Każdy chciałby stworzyć miejsce, w którym czułby się dobrze i mógłby zregenerować siły czy spędzić rodzinnie czas. Oczywiście zależy nam też, aby dom był możliwie jak najbardziej ekonomiczny. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, jakie wyposażenie kupujemy. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór okien.

Prawidłowo dobrane okna sprawią, że nasze pomieszczenia będą dobrze doświetlone, ograniczymy straty ciepła oraz będziemy oddzieleni od hałasów na dworze. Najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są: właściwości izolacyjne, rodzaj szyb oraz jakość i klasa okien. Należy pamiętać, że jest to decyzja na długie lata, dlatego nie warto podejmować jej zbyt pochopnie.

Do wyboru mamy różne materiały, z których wykonane są okna: aluminiowe, drewniane lub plastikowe. Jak podkreśla Mariusz Dębski z biura projektowego Z500: – Aluminiowe są najdroższe, ale bardzo trwałe w eksploatacji i najmniej jest później z nimi problemów. […] Okna drewniane lepiej wyglądają i lepiej się z nimi czujemy, natomiast wymagają one większej konserwacji. Po 4-7 latach od strony południowej czy zachodniej takie okno zaczyna się odbarwiać, farba się łuszczy. Okna plastikowe stanowią obecnie jakieś 75% rynku.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest ciepłochronność. Na tym nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że dzięki oknom z wysokim współczynnikiem zaoszczędzimy na późniejszych rachunkach za ogrzewanie mieszkania czy domu zimą.

REKLAMA

Warto pamiętać, że obecnie większość firm montujących okna oferuje bezpłatny pomiar i na jego podstawie przygotowuje indywidualną ofertę na komplet okien w domu. Warto z tego skorzystać i dopiero gotowe ceny porównywać u różnych wykonawców. Dzięki temu unikniemy firm, które oferują tanie okna, ale w podliczeniu dodają szereg opłat, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Na tym również nie warto przesadnie oszczędzać. – Bardzo duże znaczenie ma montaż okien. Od początku można popełnić błędy. Źle osadzone okno powoduje, że mimo energooszczędności nie spełnia ono swojego przeznaczenia. Dlatego ekipa i odpowiedni montaż okien jest bardzo istotne – ostrzega Mariusz Dębski.

Gdy już wybierzemy okna odpowiednie do naszego domu i takie, które wystarczą na lata, należy pamiętać, że to nie koniec. Okna wymagają konserwacji co 2-3 lata. Nawet jeżeli mają one duże właściwości izolacyjne, może się okazać, że z biegiem lat rozregulują się i powstaną w nich szczeliny.

Przed wyborem warto zrobić rozeznanie. Być może ktoś z naszych znajomych budował lub remontował ostatnio swoje cztery kąty i może nam polecić producenta lub ekipę.

ekooszczedni.pl