W Janowie Lubelskim stawiają na solary i biomasę

W Janowie Lubelskim stawiają na solary i biomasę
Propuls press

{więcej}Na terenie gminy Janów Lubelski w ponad tysiącu gospodarstw domowych zostaną zainstalowane systemy kolektorów słonecznych do przygotowaniu c.w.u., a w 170 budynkach nowe kotły na biomasę.

Przedmiotowe instalacje zostaną zamontowane w ramach projektu „Eco – energetyczny Janów Lubelski”, który realizowany jest przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, a współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Urzędnicy podpisali już umowy z wykonawcami, którzy będą montować instalacje solarne i kotły na biomasę, zarówno w budynkach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy.

REKLAMA

Piece na biomasę zostaną zainstalowane w 173 domach jednorodzinnych. Wkrótce w Janowskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, w domach których będą instalowane takie piece.

 – Pokażemy kocioł, który będzie montowany, opowiemy też o zasadach jego działania – zapowiada Czesław Krzysztoń, zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego (za „Dziennikiem Wschodnim”).

REKLAMA

Podobne spotkanie odbyło się już z mieszkańcami, u których zostaną zainstalowane instalacje solarne służące do przygotowania c.w.u. Tego typu instalacje znajdą się w 1037 gospodarstwach domowych. – To około 1/3 wszystkich budynków w gminie – wylicza Krzysztoń (za „Dziennikiem Wschodnim”).

Instalacje kolektorów słonecznych zostaną zamontowane także na trzech budynkach użyteczności publicznej: basenie, Janowskim Ośrodku Kultury i budynku ośrodka pomocy społecznej.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego, montaż urządzeń rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w 2015 r. 

– W 2014 r. chcielibyśmy zainstalować ok. 600 instalacji solarnych i ok. 100 pieców. Planujemy, że pierwsze solary na domach będą już pod koniec kwietnia. Jak wykonawca będzie chciał to zrobi to wcześniej – dodaje Krzysztoń (za „DZ”).

Całkowity koszt projektu to blisko 11 mln zł. Dzięki unijnemu dofinansowaniu mieszkańcy dopłacą do urządzeń jedynie 15% ich wartości.

gramwzielone.pl