Ile nowych instalacji fotowoltaicznych w 2011?

Ile nowych instalacji fotowoltaicznych w 2011?
T-Solar press

IMS Research przedstawił najnowszą prognozę dotyczącą liczby nowych instalacji fotowoltaicznych w 2011 roku na świecie. W których krajach zamontowanych zostanie w tym roku najwięcej paneli PV? {więcej}

Według analityków z IMS Research w tym roku na całym świecie zaintalowanych zostanie 24 GW paneli fotowoltaicznych, czyli o 5 GW więcej niż w ubiegłym roku, a wzrost liczby instalacji globalny rynek PV będzie zawdzięczał zwłaszcza inwestycjom w Ameryce Północnej, Azji, a także we Włoszech.

W pierwszym półroczu 2011 roku na całym świecie zamontowano ponad 8 GW paneli PV, natomiast wg IMS Research w drugiej połowie tego roku liczba nowych instalacji wyniesie aż 15 GW. Jednak wg firmy konsultingowej, dynamiczny wzrost liczby nowych instalacji nie przełoży się na znaczący wzrost nowych zamówień u producentów modułów PV. Dlaczego?

REKLAMA
REKLAMA

 Mimo, że liczba nowych instalacji na świecie wzrośnie w drugiej połowie roku prawie dwukrotnie w stosunku do pierwszego półrocza, producenci nie notują znaczącego wzrostu nowych zamówień. W tym półroczu klienci montują głównie wcześniej zamówione panele i inwertery – komentuje Ash Sharma z IMS Research.

IMS Research zauważa ponadto, że już w tym roku największym rynkiem solarnym na świecie mogą zostać Włochy, wyprzedzając w tym względzie Niemcy. Tylko w tym roku na Płw. Apenińskim ma zostać zainstalowanych 6,8 GW paneli słonecznych. Rozwój rynku włoskiego może zrównoważyć spadek nowych instalacji w Niemczech i Czechach.

Na koniec tego roku udziały najważniejszych państw w globalnym rynku instalacji PV wg IMS mogą przedstawiać się następująco: Włochy -28%, Niemcy – 25%, USA – 10%, Chiny – 8%.