Arabia Saudyjska ogłosi aukcje na 1 GW fotowoltaiki

Arabia Saudyjska ogłosi aukcje na 1 GW fotowoltaiki
Hugo Cadavez, flickr cc-by

{więcej}W tym roku rząd Arabii Saudyjskiej ma ogłosić aukcje dla inwestorów zamierzających wybudować na terenie tego kraju farmy fotowoltaiczne. Do podziału będzie ok. 700-1000 MW mocy, a to dopiero początek ambitnych planów Saudyjczyków w zakresie rozwoju energetyki słonecznej.

Jak informuje PV Tech powołując się na Middle East Solar Industry Association (MESIA), do końca roku Arabia Saudyjska ogłosi pilotażową aukcję dla fotowoltaiki, w której do podziału będzie potencjał sięgający 1 GW, a obecnie Saudyjczycy przygotowują się do intensywnego rozwoju sektora energetyki słonecznej, kształcąc w tym celu specjalistów, którzy zajmą się przygotowaniem projektów i realizacją inwestycji. 

Ambitne plany Arabii Saudyjskiej w zakresie rozwoju energetyki słonecznej zakładają budowę potencjału docelowo na poziomie 40-42 GW. Dla porównania, obecny lider w zakresie zainstalowanego potencjału fotowoltaiki – Niemcy – posiada łączną moc elektrowni PV wynoszącą ok. 35 GW. 

REKLAMA
REKLAMA

Arabskie fundusze interesują się fotowotlaiką od dłuższego czasu, w dziedzinie PV współpracując m.in. z firmami z Niemiec. Przykładem tego może być ostatnia inwestycja funduszy z Kataru w niemieckiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld. 

Rejonem Zatoki Perskiej coraz bardziej interesują się także producenci paneli PV i deweloperzy z Chin i USA. Amerykański producent paneli fotowoltaicznych SunEdison buduje w Arabii Saudyjskiej fabrykę paneli PV, które mają zasilać rynki fotowoltaiczne regionu. Koszt inwestycji SunEdison szacuje się na 6,4 mld dolarów.

gramwzielone.pl