GlobalData: skoncentrowana fotowoltaika (CPV) osiągnie potencjał 1 GW do 2020 r.

GlobalData: skoncentrowana fotowoltaika (CPV) osiągnie potencjał 1 GW do 2020 r.
Farma fotowoltaiczna CPV w Rocky Mountains (USA). Foto: Amonix press

{więcej}Według raportu firmy GlobalData, znajdująca się obecnie w początkowym stadium rozwoju technologia skoncentrowanych ogniw fotowoltaicznych (CPV) na koniec obecnej dekady osiągnie zainstalowany potencjał PV na poziomie 1 GW. 

Jak podaje brytyjska firma konsultingowa GlobalData, mimo ostatnich upadków pierwszych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych w technologii CPV, branżę tą w najbliższych latach czeka rozwój. Wedłg GlobalData, obecnie globalny zainstalowany potencjał CPV wynosi ok. 358 MW, ale w 2020 r. przekroczy granicę 1 GW. 

GlobalData informuje ponadto, że aktualnie rynek producentów paneli CPV jest zdominowany przez firmy z Chin i USA, które posiadają w nim udział na poziomie odpowiednio 35,4% i 33,3%. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmują firmy z Hiszpanii (12,2%), a czwarte i piąte firmy z Portugalii i Włoch (5,1% i 4,3%). 

REKLAMA
REKLAMA

Brytyjska firma konsultingowa informuje ponadto, że największymi farmami fotowoltaicznymi, w których zastosowano technologię CPV i które zostały oddane do użytku w ostatnich dwóch latach, był projekt Alamosa zrealizowany w Colorado przez firmę Amonix (30 MW) oraz projekt o mocy 50 MW zrealizowany w Chinach przez firmę Suncore. 

Kalifornijski producent paneli CPV odnotował w ubiegłym roku rekord wydajności wyprodukowanych przez siebie paneli. Wyniósł on 35,9% i został potwierdzony przez National Renewable Energy Laboratory (NREL).

gramwzielone.pl