Francuzi wznawiają aukcje dla prosumentów

Francuzi wznawiają aukcje dla prosumentów
Engie

Wcześniej, w wyniku małego zainteresowania poprzednimi aukcjami przeznaczonymi dla projektów, w których określona ilość energii zostanie skonsumowana na miejscu, francuskie władze wstrzymały organizację kolejnych. Teraz Paryż wraca do pomysłu wspierania większych, prosumenckich instalacji OZE w systemie aukcyjnym.

W wyniku aukcji ogłoszonej przez Pałac Elizejski na wrzesień br. wsparcie w postaci gwarancji odkupu nadwyżek energii po stałej cenie ma objąć instalacje o łącznej mocy 25 MW, przy czym minimalna moc pojedynczej instalacji może wynieść 100 kW, a maksymalna – 1000 kW.

Aukcja jest przeznaczona dla chcących produkować energię na własny użytek przedsiębiorców i rolników, którzy będą mogli liczyć na gwarantowaną premię, przy czym wysokość premii zostanie uzależniona od zadeklarowanego poziomu autokonsumpcji.

REKLAMA

Nie wyróżniono przy tym żadnych technologii OZE, ale najwięcej ofert powinno dotyczyć produkcji energii z fotowoltaiki.

Francuskie władze zakładają, że wsparciem uda się objąć około 50 projektów.

Poprzednie tego rodzaju aukcje nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem, a mała ilość złożonych ofert skutkowała przyznaniem relatywnie wysokiego wsparcia. To skłoniło Paryż do wycofania się z „prosumenckich” aukcji.  W poprzedniej tego rodzaju aukcji z udostępnionego początkowo potencjału 50 MW wykorzystano tylko niecałe 20 MW.

Teraz, aby zabezpieczyć się przed podobną sytuacją w najbliższej aukcji, przyjęto kryterium zakwalifikowania do wsparcia, w przypadku małej podaży ofert, tylko 80 proc. najlepiej ocenionych ofert w ramach udostępnionego wolumenu 25 MW.

W komunikacie na temat najbliższej aukcji dla energetyki prosumenckiej francuskie ministerstwo ekologii i sprawiedliwej transformacji zapewniło, że będzie kontynuować aukcje przeznaczone dla tego segmentu OZE, aby osiągnąć skumulowaną moc tego rodzaju instalacji na poziomie 450 MW do roku 2023.

REKLAMA

Francuskie ministerstwo podkreśla, że ma to pomóc w realizacji celu zapisanego w rządowej strategii energetycznej, zgodnie z którą do 2023 r. we Francji ma powstać od 65 tys. do 100 tys. instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych do produkcji energii na użytek własny.

Na koniec 2018 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji wynosiła 8,527 GW (w tym 873 MW zainstalowano w ub.r.), co stanowiło 6,4 proc. mocy zainstalowanych we francuskiej energetyce.

Cel francuskich władz to budowa potencjału PV na poziomie 18-20 GW do roku 2023, a następnie 36-45 GW do roku 2028.

Francuzi zwiększają zainstalowane moce w fotowoltaice głównie dzięki inwestycjom realizowanym w systemie aukcyjnym, przy czym Pałac Elizejski podzielił aukcje dla fotowoltaiki na grupy. Osobno organizowane są aukcje dla naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, a także dla dachowych systemów PV.

Ostatnia z aukcji dla fotowoltaiki we Francji skutkowała przyznaniem wsparcia dla 118 projektów o jednostkowej mocy 500 kW-30 MW. W grupie 500 kW-5 MW średnia cena zagwarantowana przez inwestorów wyniosła 63,8 EUR/MWh, a w grupie 5 MW-30 MW – 56,8 EUR/MWh. Średnia dla całej aukcji wyniosła 62,7 EUR/MWh i była wyższa o 3 proc. od średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji tego typu.

W ubiegłym miesiącu uruchomiono największą we Francji prosumencką instalację fotwoltaiczną na dachu dużego bloku mieszkalnego. Wytwarzana przez nią energia trafi bezpośrednio do mieszkańców. Więcej o tym projekcie: Energia ze wspólnego PV dla mieszkańców bloku. W Polsce to na razie nierealne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.