G. Górski, GDF Suez: przyszłość energetyki to fotowoltaika i mikrosieci

G. Górski, GDF Suez: przyszłość energetyki to fotowoltaika i mikrosieci
ABB press

{więcej}Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Polska, w wywiadzie dla portalu wysokienapiecie.pl mówi o problemach tradycyjnego systemu energetycznego, skutkujących wyłączaniem nierentownych elektrowni, i o możliwości zastąpienia ich przez systemy mikroźródeł i mikrosieci bazujący na instalacjach fotowoltaicznych. 

Szef GDF Suez Polska informuje, że jego firma tylko w 2013 r. w związku z funkcjonowaniem swoich konwencjonalnych elektrowni odpisała aktywa warte 15 mld euro i dodaje, że GDF do tej pory zamknęło już 12 GW nierentownych elektrowni. 

Jak tłumaczy Górski portalowi wysokienapiecie.pl, powodem spadku rentowności tradycyjnych elektrowni jest ekspansja odnawialnych źródeł energii korzystających z dodatkowych dopat i przywilejów. 

REKLAMA

Według szefa GDF Suez Polska scenariusz rozwoju europejskiego sektora energetycznego w kolejnych latach może wyglądać następująco: – zużycie energii do 2030 r. będzie cały czas spadać ze względu na zmniejszanie zużycia przez przemysł. Firmy będą stawiać na efektywność energetyczną i odtwarzanie mocy produkcyjnych w innych częściach świata. Ceny energii na rynku hurtowym będą spadać, a dla konsumenta będą rosnąć z uwagi na gwarantowane przez wiele lat subwencje do odnawialnych źródeł energii. To z kolei będzie pogłębiać dezindustrializację Europy – informuje Górski (za wysokienapiecie.pl).

Zdaniem prezesa GDF Suez Polska, niekorzystną dla tradycyjnej energetyki sytuację mogłoby zmienić wycofanie subsydiów dla zielonej energetyki, jednak takie rozwiązanie byłoby nieakceptowalne ze względu na prawa nabyte inwestorów, którzy do tej pory zainwestowali w OZE. 

REKLAMA

Odpowiedzią na brak nowych inwestycji w energetyce konwencjonalnej ze względu na nierentowność tego rodzaju inwestycji może być – zdaniem Grzegorza Górskiego – budowa nowych mocy dzięki energetyce fotowoltaicznej. 

– Dzięki niemieckim pieniądzom stworzono potężny przemysł fotowoltaiki. Efekt jego działania to spadające koszty produkcji, po kilkadziesiąt procent średniorocznie przez wiele kolejnych lat. Ostatnio zaś widzimy przyspieszający postęp technologiczny w tej dziedzinie. Dla mnie przyszłością jest całkowita integracja fotowoltaiki z materiałami budowlanymi. Dachy, ściany, okna, drzwi produkują energię. Nawet mało używane drogi mogą mieć nawierzchnię fotowoltaiczną i produkować prąd, są prowadzone takie badania – wysokienapiecie.pl cytuje szefa GDF Suez Polska, który dodaje, że w Niemczech, w których ceny energii należą do najwyższych w Europie, już dzisiaj opłaca się montować elektrownie fotowoltaiczne połączone z systemami magazynowania energii i produkować energię dla siebie. Górski prognozuje, że wraz z dalszym spadkiem kosztów fotowoltaiki, taki model – wzbogacony o stałe mikroźródła w postaci generatorów diesela – będzie opłacalny wszędzie. 

W wypowiedzi dla portalu wysokienapiecie.pl Grzegorz Górski prognozuje ponadto, że fotowoltaika może zastąpić do ok. 50-70% mocy konwencjonalnych. Jego zdaniem z tradycyjnego systemu będą korzystać podmioty potrzebujące stabilnego napięcia, jednak równocześnie rozwiną się systemy mikroźródeł i mikrosieci. 

– Taki zdecentralizowany system oznacza również wielkie ograniczenie roli państwa. To obywatele będą sami decydować, jak ma wyglądać ich własny system zabezpieczenia potrzeb energetycznych. I nie jest to kwestia odległej przyszłości, lecz najbliższych dziesięciu lat. – To jest oczywiście moja osobista wizja, z którą można dyskutować. Ale przekonanie, że mamy do czynienia z fundamentalną zmianą systemu, jest na świecie powszechne. W prasie amerykańskiej można nawet poczytać o spirali śmierci firm energetycznych – wysokienapiecie.pl cytuje Grzegorza Górskiego. 

gramwzielone.pl