Brazylia: stadion na Mundial z instalacją fotowoltaiczną 1 MW

Brazylia: stadion na Mundial z instalacją fotowoltaiczną 1 MW
Pernambuco Arena. Foto: Photo grapia1, flickr cc-by

{więcej}Przy stadionie Pernambuco Arena zlokalizowanym w brazylijskim mieście Recife powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Produkowana przez nią energią oświetli stadion podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które w tym roku odbędą się w Brazylii. 

Na terenie zbudowanego specjalnie na tegoroczny Mundial stadionu powstanie naziemna instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Produkowana w niej energia będzie bezpośrednio zasilać infrastrukturę ogromnego obiektu.

Szacuje się, że roczna produkcja energii wyniesie ok. 1,5 GWh, co odpowiada pokryciu 30% planowananego zapotrzebowania na energię obiektu. Po zakończeniu Mundialu, energia z instalacji fotowoltaicznej na stadionie w Recife będzie w większości sprzedawana do sieci. 

REKLAMA
REKLAMA

Moduły w ilości 3,65 tys. sztuk dostarczy chiński producent Yingli Solar, którego reklamy widoczne były już na boiskach poprzedniego Mundialu w RPA i który będzie także sponsorem mistrzostw w Brazylii. 

Odwiedzający stadion Pernambuco Arena będą mogli przekonać się, ile energii produkuje zlokalizowany w jego pobliżu system PV dzięki specjalnemu systemowi monitorowania, który zostanie udostępniony odwiedzającym. 

– Duże projekty solarne na stadionach przyczyniają się do realizacji naszej misji mającej na celu zwiększanie pozytywnego wpływu Mundialu na lokalną społeczność i środowisko – skomentował fotowoltaiczną inwestycję w Recife prezydent FIFA Sepp Blatter. 

gramwzielone.pl