First Solar zapowiada obniżenie o połowę kosztu produkcji modułów fotowoltaicznych

First Solar zapowiada obniżenie o połowę kosztu produkcji modułów fotowoltaicznych
foto: longbowsnyper, flickr cc-by

{więcej}Czołowy producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe zapowiada znaczące ograniczenie kosztów produkcji i cen produkowanych przez siebie paneli. 

Jak poinformował First Solar, jego obecne koszty produkcji modułów fotowoltaicznych wynoszą około 0,63 $/W, a w 2018 r. powinny spaść do ok. 0,35 $/W. Dzięki temu całkowity koszt systemów fotowoltaicznych montowanych z wykorzystaniem modułów First Solar powinien spaść z ok. 1,59 $/W obecnie do poziomu poniżej 1 $/W po roku 2017. 

Osiągnięcie takiego poziomu kosztów instalacji fotowoltaicznych to cel amerykańskiego federalnego programu badań i rozwoju technologii fotowoltaicznych o nazwie Sunshot Initiative, którego celem jest obniżenie kosztu inwestycji w PV właśnie poniżej 1 $/W. 

REKLAMA
REKLAMA

First Solar specjalizuje się w produkcji modułów cienkowarstwowych w technologii cienkowarstwowej CdTe. Tego rodzaju moduły, charakteryzujące się relatywnie niższą sprawnością niż moduły wykonane z krzemu, wykorzystywane są z reguły w dużych naziemnych farmach fotowoltaicznych. Sam First Solar działa również jako deweloper tego rodzaju projektów. 

W ubiegłym tygodniu amerykański producent poinformował o osiągnięciu kolejnego rekordu wyprodukowanego przez siebie ogniwa fotowoltaicznego CdTe. Wynik na poziomie 17% jest lepszy niż poprzedni rekord, który wyniósł 16,1% i został odnotowany przez First Solar w kwietniu 2013 r. First Solar chce zwiększyć średnią sprawność swoich seryjnie produkowanych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe do poziomu 18,1-18,9% do końca 2017 r. 

gramwzielone.pl