Import chińskich paneli do Europy drastycznie zmalał. Będą niższe ceny

Import chińskich paneli do Europy drastycznie zmalał. Będą niższe ceny
stooart, flickr cc-by

{więcej}Potwierdzają się informacje o zmianach zasad importu do Europy chińskich paneli fotowoltaicznych. Już wkrótce możemy się spodziewać obniżenia minimalnego poziomu cen importu paneli fotowoltaicznych z Chin do Europy, który w ubiegłym roku był wyraźnie niższy niż w latach wcześniejszych. 

W ubiegłym roku Bruksela – w ramach prowadzonego przez siebie dochodzenia, które mogło doprowadzić do wprowadzenia wysokich ceł antydumpingowych na import chińskich paneli fotowoltaicznych – zawarła ugodę z rządem Chin, na podstawie której wprowadzono warunki, po spełnieniu których chińskie panele fotowoltaiczne importowane do Europy miały być wyłączone z tego rodzaju ceł. Określono m.in. minimalną cenę na import chińskich paneli do UE na poziomie 0,56 €/W oraz maksymalny roczny wolumen importu na poziomie 7 GW. 

Jednocześnie Komisja Europejska zapowiedziała, że co kwartał będzie weryfikować poziomy cenowe paneli fotowoltaicznych na podstawie prowadzonego przez Bloomberga indeksu cen modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Informację o obniżeniu minimalnego poziomu cen na import paneli fotowoltaicznych „made in China” potwierdził unijny komisarz ds. handlu John Clancy. Zmiany mogą nastąpić już od 1 kwietnia, a minimalna cena importu chińskich paneli fotowoltaicznych może zostać obniżona z 0,56 €/W do 0,53 €/W. 

REKLAMA

Zwolennicy ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy zrzeszeni w grupie EU Prosun przekonują, że spodziewana obniżka nie ma żadnych podstaw i że wobec jej wprowadzenia skierują skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. 

Zeszłoroczne zamieszanie z antydumpingowym dochodzeniem Komisji Europejskiej i obniżenie się popytu na panele fotowoltaiczne w Europie mocno uderzyły w chiński import.

Jak podała Chińska Izba Handlowa, import chińskich paneli PV do Europy spadł w 2013 r. o 62% do poziomu 3,7 mld $. W przypadku kluczowego rynku w Europie – Niemiec – spadek ten był jeszcze większy i wyniósł 75% w porównaniu do 2012 r. W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali o ponad połowę mniej systemów fotowoltaicznych niż w roku wcześniejszym. 

W ujęciu globalnym w 2013 r. eksport chińskich paneli fotowoltaicznych spadł o 17,9%. Niższy eksport chińscy producenci odrobili większą sprzedażą na rodzimym rynku, który w ubiegłym roku z wolumenem instalacji na poziomie ponad 10 GW był największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie. 

gramwzielone.pl