Farmy fotowoltaiczne na Krymie stracą dopłaty

Farmy fotowoltaiczne na Krymie stracą dopłaty
Farma fotowoltaiczna o mocy 31,5 MW w pobliżu wsi Dolinka na Krymie. Foto: Activ Solar

{więcej}Ukraińskie ministerstwo energii i przemysłu węglowego poinformowało, że znajdujące się na zaanektowanym przez Rosjan Krymie stracą prawo do otrzymywania dopłat do produkowanej energii w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych. 

Na Krymie działa już prawie 300 MW farm fotowoltaicznych – w większości zbudowanych przez zarejestrowaną w Austrii firmę Activ Solar. Jak do tej pory krymskie farmy fotowoltaiczne korzystały z wysokich taryf otrzymywanych za produkowaną energię, które były gwarantowane w ramach ukraińskiego systemu wsparcia dla OZE. 

Teraz, po aneksji Krymu przez Rosję, przyszłość ogromnych farm fotowoltaicznych na Krymie stanęła pod znakiem zapytania. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformował wczoraj ukraiński minister energii i przemysłu węglowego Yuri Prodan, farmy fotowoltaiczne na Krymie stracą prawo do otrzymywania taryf gwarantowanych w ramach ukraińskiego systemu FiT. Decyzję w tej sprawie musi jednak jeszcze podjąć ukraiński parlament. 

Wysokość taryf gwarantowanych w ukraińskim systemie wsparcia dla OZE wprowadzonym kilka lat temu przez prezydenta Wiktora Janukowycza w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynosi ok. 0,34 €/kWh i należy do najbardziej atrakcyjnych na świecie. Właściciele ukraińskich farm wiatrowych otrzymują już stawkę niemal trzykrotnie niższą. 

gramwzielone.pl