Największy wygrany aukcji dla fotowoltaiki

Największy wygrany aukcji dla fotowoltaiki
R.Power

W wyniku grudniowej akcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW kilku czołowych, działających na polskim rynku deweloperów farm PV zabezpieczyło prawa do sprzedaży energii z portfeli projektów o mocach po kilkadziesiąt MW. Największym wygranym tej aukcji okazuje się warszawska spółka R.Power.

W ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym miesiącu, sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

Spółka R.Power –  pionier i jeden z liderów polskiego rynku naziemnych farm fotowoltaicznych – zabezpieczyła w tej aukcji 15-letnie gwarancje przychodów dla portfela projektów o łącznej mocy aż 122 MW.

REKLAMA

Na uruchomienie sprzedaży energii potwierdzonej uzyskaną koncesją inwestor będzie mieć dwa lata. 

W sumie portfel polskiego dewelopera obejmuje realizowane projekty farm PV o docelowej mocy sięgającej około 0,8 GW.

REKLAMA

Na realizację części inwestycji – 34 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 33 MW zlokalizowanych głównie w centralnej i zachodniej części kraju – R.Power pozyskał w ubiegłym roku kredyty z mBank o wartości 90 mln zł.  

Ponadto w 2019 roku warszawski deweloper sprzedał część projektów, dla których wcześniej zabezpieczył sprzedaż energii w systemie aukcyjnym, szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments, dla którego była to kolejna transakcja na polskim rynku PV.

W ubiegłym roku Szkoci przejęli liczące po kilkadziesiąt MW projekty działających na naszym rynku firm Green Genius, Sun Investment Group i ReneSola.

Transakcja z R.Power objęła sprzedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych realizujących projekty 47 naziemnych farm PV o łącznej mocy 45,5 MW. Wszystkie posiadają gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym i mają produkować w skali roku w sumie około 48 GWh energii elektrycznej. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.