GE zainwestuje w farmę fotowoltaiczną o mocy 230 MW

GE zainwestuje w farmę fotowoltaiczną o mocy 230 MW
Foto: First Solar

{więcej}Amerykański potentat General Electric (GE) zainwestuje w budowę największej w Japonii i jednej z największych farm fotowoltaicznych na świecie, której moc wyniesie 230 MW. 

Największa w Japonii farma fotowoltaiczna powstanie w Setouchi na wyspie Honshu. Głównymi inwestorem w projekcie był do tej pory rodzimy fundusz Kuni-Umi Asset Management Fund. Jak poinformowała japońska prasa, całkowity koszt inwestycji szacuje się na ok. 777 mln dolarów (80 mld jenów), a GE ma zainwestować ok. 10-20 mld jenów.

Japoński rynek fotowoltaiczny zaczął notować szybki rozwój od 2012 roku – po wprowadzeniu przez rząd w Tokio relatywnie wysokich taryf gwarantowanych do produkcji energii słonecznej w systemach fotowoltaicznych. 

REKLAMA

W efekcie, w ubiegłym roku Japonia z nowym zainstalowanym potencjałem PV na poziomie ok. 6,9 GW była drugim po Chinach największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie.

REKLAMA

Obecnie wysokość taryf gwarantowanych za sprzedaż energii z PV wynosi po niedawnych zmianach – w zależności od wielkości systemu – od ok. 37 JPY/kWh w przypadku małych systemów – do ok. 32 kWh/JPY w przypadku większych farm PV. 

Jak podaje japońska firma RTS Corporation, w tej chwili w fazie dewelopmentu lub budowy jest w Japonii około 50 ponad 20-megawatowych projektów PV. Największy – obok projektu, w który zainwestuje GW – to projekt o mocy 110 MW, którego właścicielem jest operator telekomunikacyjny Softbank.

Natomiast największa farma fotowoltaiczna zbudowana do tej pory w Japonii liczy 70 MW i należy do konsorcjum firm, w skład którego weszły m.in. Kyocera, KDDI Corporation, Bank of Kyoto, Kagoshima Bank, Takenaka Corporation i IHI Corporation. 

gramwzielone.pl