Dotacje na panele fotowoltaiczne od jutra tylko przez Internet

Dotacje na panele fotowoltaiczne od jutra tylko przez Internet
SunSol

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wycofuje się z przyjmowania wniosków w formie papierowej w programie dotacji do domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.

Od 31 marca papier w Moim Prądzie staje się przeszłością. Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową fotowoltaikę – komentuje prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Fundusz zaznacza, że wykluczenie wniosków papierowych nie dotyczy aplikacji składanych przez tzw. agregatorów, czyli firmy instalacyjne, które występują o dotacje w imieniu swoich klientów i które posiadają podpisane stosowne porozumienia z NFOŚiGW.

REKLAMA

Program Mój Prąd został zainaugurowany na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo o dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW można było aplikować tylko składając wniosek w formie papierowej. Wnioski przez Internet – za pośrednictwem platformy rządowej gov.pl – można składać od października i do tej pory z tej opcji skorzystało już ponad 12,75 tys. wnioskodawców. 

W pierwszym naborze w programie Mój Prąd, który zakończył się 18 grudnia 2019 r., złożono w sumie około 30,1 tys. wniosków, w tym 4/5 w formie papierowej.

W drugim naborze do Mojego Prądu, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., według stanu na 26 marca do NFOŚiGW wpłynęło łącznie 21 tys. wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6 711 elektronicznych.

Obecnie ponad 10 tys. wniosków jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5 tys. wniosków elektronicznych zostało już ocenionych, w tym ok. 4 tys. pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Aktualny nabór potrwa do 18 grudnia 2020 r.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny podkreśla, że kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpływają wnioski elektroniczne, powoduje, że obsługa tych wniosków nie stwarza większych problemów.

–To przekłada się wprost na tempo obsługi klientów. Dlatego usprawniamy program, wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r. – pod koniec I naboru – Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – wyjaśnia szef NFOŚiGW.

Aby złożyć elektroniczny wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę w programie Mój Prąd, wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód.

Zanim przyszły prosument złoży wniosek o dofinansowanie, powinien zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW, poczekać na zamontowanie przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego oraz podpisać umowę z operatorem sieci dystrybucyjnej. 

Wówczas można złożyć wniosek o dopłatę w wysokości 5 tys. zł. O wyniku oceny wniosku NFOŚiGW poinformuje, wysyłając wiadomość e-mail. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.