Reuters opisał polski krzyż z paneli fotowoltaicznych
Reuters opisuje nietypową instalację fotowoltaiczną, która powstała na jednym z kościołów w Pleszewie w województwie wielkopolskim.
Jedna z pierwszych, większych instalacji fotowoltaicznych w Polsce powstała na kościele w Jaworznie, a jej realizację dofinansował dotacją i preferencyjna pożyczką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Złożony z 312 paneli fotowoltaicznych system na dachu kościoła Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie powstał już w roku 2011, kiedy trudno było jeszcze znaleźć w naszym kraju inne podobne instalacje.
W ostatnich latach panele fotowoltaiczne zaczęły pojawiać się na kolejnych kościołach w Polsce. Jednym z ciekawszych przypadków jest z pewnością system fotowoltaiczny wykonany na kościele w wielkopolskim Pleszewie.
Instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na fasadzie Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie ma kształt krzyża. Składa się z 18 ustawionych pionowo modułów, które tworzą krzyż.
Na pomysł takiego wykorzystania paneli fotowoltaicznych wpadł miejscowy proboszcz Krzysztof Guziałek, który gdy pojawił się w pleszewskiej parafii w 2018 roku, zaczął szukać sposobu na obniżenie wysokich kosztów energii elektrycznej, które w zimie miały sięgać 2 tys. zł.
Teraz o nietypowej instalacji fotowoltaicznej na pleszewskim kościele napisał Reuters, informując, że miejscowy proboszcz wydał na inwestycję 32 tys. zł, a zainspirowała go do tego encyklika, w której papież Franciszek wezwał do przeciwdziałania zmianom klimatu.
– Nie mamy nieskończonych zasobów węgla. Nie mamy wystarczającej ilości surowców, aby wystarczyły dla wielu generacji. Musimy wykorzystywać to, co dał nam Bóg, czyli wiatr, słońce – mówi cytowany przez Reutersa ksiądz Krzysztof Guziałek.
Reuters dodaje, że instalacja na pleszewskim kościele zainspirowała do montażu paneli fotowoltaicznych parafian, w tym lekarkę, która zainstalowała fotowoltaikę na budynku swojej przychodni.
– Idea fotowoltaicznego krzyża to świetna kombinacja ekonomii, ekologii i wiary. Krzyż wygląda fantastyczne, szczególnie w nocy, kiedy jest podświetlany – Reuters cytuje lekarkę.
Reuters zauważa przy tym, że papieska encyklika nie spotkała się w całym polskim Kościele z takim entuzjazmem jak w Pleszewie. Agencja informacyjna podkreśla, że jeden z polskich biskupów mówił w tym kontekście o „bardzo niebezpiecznym fenomenie”.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.