Polska firma z kolejnym fotowoltaicznym patentem

Polska firma z kolejnym fotowoltaicznym patentem
ML System

Europejski Urząd Patentowy udzielił ML System patentu na urządzenie, które ma spełniać funkcję falownika i które ma optymalizować produkcję energii z modułów fotowoltaicznych umieszczonych pod różnymi kątami.

Dawid Cycoń, prezes ML System, informuje, że urządzenie opracowane przez jego firmę ma rozwiązywać problemy pojawiające się przy instalacjach realizowanych w niestandardowych miejscach budynków i na różnych płaszczyznach.

To istotna przewaga nad klasycznymi falownikami. Ponadto urządzenie może służyć jako ładowarka pojazdów elektrycznych różnych rodzajów. Może być także wykorzystywana w branży smart city jako inteligenta ładowarka systemów zasilania lamp fotowoltaicznych czy wiat przystankowych – komentuje Dawid Cycoń.

REKLAMA

ML System informuje w komunikacie, że pzyznany certyfikat jest efektem wielu lat pracy jej działu badawczo-rozwojowego. 

W grudniu 2019 r. Europejski Urząd Patentowy udzielił firmie z Podkarpacia innego patentu, którego przedmiotem jest sposób mocowania lameli modułu fotowoltaicznego z wykorzystaniem ultracienkiego szkła.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

REKLAMA

Jak komentowała spółka, na wartość zysku netto w analizowanym okresie wpływ miał wzrost kosztów za sprawą uruchomienia osobnego działu obsługi klienta dedykowanego sprzedaży klasycznych modułów PV. W związku z rozbudową zaplecza badawczego oraz wyposażeniem działu transferu technologii w zaawansowany sprzęt do prototypowania w analizowanym okresie wzrosła amortyzacja, co w konsekwencji spowodowało wzrost kosztów operacyjnych.

Obecnie ML System przygotowuje się do uruchomienia produkcji fotowoltaicznych szyb z powłoką kwantową w ramach technologii Quantum Glass.

Szyby z powłoką kwantową wyprodukowane jeszcze w warunkach laboratoryjnych zostały już zainstalowane na części biurowej nowej fabryki ML System. Przed szerszym wdrożeniem do produkcji planowane jest wykonanie kilku pilotażowych instalacji w kraju i za granicą.

ML System pracuje także m.in. nad technologią powłok pasywnych w ramach projektu 2DGlass. Zakłada on poprawę parametrów szyb zespolonych powszechnie stosowanych w budownictwie i transporcie. Spółka otrzymała 16,8 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie tego produktu do sprzedaży, co ma nastąpić w drugim kwartale 2022 r.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 11 patentami, a siedem zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.