Polscy producenci paneli fotowoltaicznych łączą siły

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych łączą siły
Bruk-Bet Solar

Krajowe firmy zajmujące się produkcją komponentów elektrowni fotowoltaicznych utworzyły inicjatywę o nazwie Przemysłowy Panel PV, wpisujący się w szerszy projekt europejskiej branży fotowoltaicznej o nazwie Solar Europe Now, którego celem jest budowa na Starym Kontynencie silnego przemysłu PV.

Polskie firmy z branży fotowoltaiki podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”.

Jak informuje zaangażowany w utworzenie tej inicjatywy Instytut Energetyki Odnawialnej, ma ona na celu współpracę pomiędzy krajowymi firmami w celu mobilizacji i konsolidacji krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki oraz współpracę z rządem i administracją nad strategią przemysłową i wypracowaniem propozycji wkładu polskiego przemysłu w Europejski Zielony Ład.

REKLAMA

Deklarację przedstawicieli polskiego przemysłu fotowoltaicznego podpisały firmy ML System, Bruk-Bet Solar i Hanplast.

Te firmy zadeklarowały utrzymanie zdolności wytwórczych w zakresie modułów PV, które mają stanowić 10 proc. europejskich zdolności produkcyjnych.

Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO, zwraca uwagę na znaczenie wsparcia firm przemysłowych krajowymi programami badawczo-rozwojowymi nakierowanymi na konkretne wdrożenia oraz wsparcie ich udziału w unijnym programie Horyzont 2021-2027.

Prezes Intytutu ocenia, że polscy producenci powinni koncentrować się zarówno na rozwoju technologii modułów krystalicznych jak i na nowych technologiach takich jak CIGS czy ogniwa tandemowe oparte np. na perowskitach.

Innowacyjne technologie ogniw i modułów w niszowych technologiach dedykowanych fotowoltaice zintegrowanej z budynkami wdraża jeden z sygnatariuszy porozumienia – firma ML System z Zaczernia koło Rzeszowa.

Dawid Cycoń, prezes ML System postuluje, aby w programach wsparcia inwestycji, w szczególności wiatrowych i PV – obligatoryjne było stosowanie urządzeń i dostaw wytworzonych w Europie, a PZP powinno wymagać, aby dostawy produktów i usług musiały być wytworzone w co najmniej 70 proc. na terenie Unii Europejskiej. Prezes ML System opowiada się za zaostrzaniem kryteriów efektywności energetycznej budynków przy wydawanych pozwoleniach na budowę oraz rozszerzeniem systemów wsparcia na wzór programu Mój Prąd na zakłady przemysłowe.

REKLAMA

Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. fotowoltaiki Bruk-bet Solar dodaje, że w procesie wsparcia przemysłu liczy się przejrzystość i wysokie standardy jakościowe potwierdzone niezależnymi badaniami. Jej zdaniem, instrumentem budowy zaufania powinien być „audyt fabryki” producentów urządzeń PV prowadzony przez niezależną instytucję państwową raz w roku, potwierdzający realną produkcję deklarowanego sprzętu na terytorium Polski w celu eliminacji nadużyć.

Z kolei Aleksander Majchrowicz, prezes Hanplast, podkreśla potrzebę wdrożenia regulacji dotyczących norm i certyfikatów. Jego zdaniem należy wesprzeć utworzenie jednostki dopuszczającej wyroby PV do sprzedaży w kraju i na rynkach zagranicznych. Postuluje ponadto zwiększenie wsparcia finansowego dla przemysłu PV m.in. poprzez włączenie do współpracy takich instytucji jak Polski Funduszu Rozwoju czy Agencja Rozwoju Przemysłu.

Inicjatywa Przemysłowy Panel PV miała uzyskać wsparcie wiceministra klimatu i rządowego pełnomocnika ds. energetyki odnawialnej Ireneusza Zyski, który miał zapewnić o gotowości do wspólnego poszukiwania zachęt do rozwoju krajowego potencjału produkcyjnego zgodnych z zasadami pomocy publicznej i który zadeklarował wsparcie w dołączeniu porozumienia polskich firm do projektów wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI).

Projekt Przemysłowy Panel PV wpisuje się w ogłoszoną niedawno inicjatywę Solar Europe Now, której autorzy podkreślają, że o ile w ostatnich latach globalny rynek PV rósł w szybkim tempie, w Europie nie doprowadziło to do wzrostu potencjału produkcyjnego paneli fotowoltaicznych i ich komponentów.

Podmioty tworzące inicjatywę Solar Europe Now zapewniają, że mimo przewag, z których korzystają chińscy producenci, w Europie nadal możliwa jest budowa przemysłu produkującego ogniwa i moduły fotowoltaiczne, dzięki któremu może powstać w całym łańcuchu dostaw ponad 100 tys. miejsc pracy.

Ich zdaniem odpowiednią efektywność kosztową, pozwalającą na konkurowanie z producentami z Azji, powinna zapewnić skala produkcji na poziomie 5-10 GW ogniw i modułów rocznie.

IEO przypomina, że w ubiegłym roku Polska była piątym rynkiem fotowoltaicznym w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej, z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów.

Instytut prognozuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce zwiększą się z niemal 1,5 GW w 2019 r. do ponad 7 GW w 2025 r., a szybki wzrost mocy wywoła zapotrzebowanie rynku krajowego na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych oraz na stabilne miejsca pracy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.