REC zaprzecza naruszeniu patentów w ogniwach PV

REC zaprzecza naruszeniu patentów w ogniwach PV
REC Group

W ubiegłym miesiącu niemiecki sąd zdecydował, po pozwie wniesionym przez koreańską firmę Hanwha QCells, że należące do niej patenty zostały nielegalnie wykorzystane w ogniwach i modułach fotowoltaicznych innych producentów. Teraz apelację zapowiedział jeden z nich, jednocześnie wnosząc o unieważnienie patentów przyznanych koreańskiemu producentowi

W marcu ubiegłego roku Hanwha QCells poinformowała o złożeniu dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez producentów ogniw i modułów JinkoSolar oraz REC Group.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells wykorzystuje od roku 2012.

Jednocześnie Hanwha QCells złożyła podobny wniosek w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentów trzech producentów – JinkoSolar, REC Group oraz Longi Solar.

Ostatnio sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy. Co więcej amerykański sąd miał rozpocząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy Hanwha QCells ma w ogóle prawo do ochrony patentowej w zakresie technologii, o której nielegalne wykorzystanie oskarża konkurencję.

Do innego wniosku doszedł jednak sąd w Niemczech, oceniając, że wskazani w pozwie producenci wykorzystali nielegalnie technologię pasywacji opatentowaną przez Hanwha QCells.

Wyrok sądu w Dusseldorfie oznacza konieczność wycofania przez wskazanych producentów wszystkich modułów fotowoltaicznych, w których zastosowano tę technologię i które wprowadzono na rynek niemiecki od 30 stycznia 2019 roku.

Co więcej niemiecki sąd uznał żądanie koreańskiego producenta domagającego się zniszczenia modułów, w których nielegalnie wykorzystano jego technologię.

REKLAMA

REC chce unieważnienia patentu

Teraz REC Group informuje w wydanym komunikacie, że nie zgadza się z wyrokiem niemieckiego sądu i że złoży apelację, zapewniając, że wykorzystywana w jego modułach technologia PERC nie narusza patentu nr EP 2 220 689 należącego do Hanwha QCells.

REC Group zaznacza, że wyrok sądu w Dusseldorfie wiąże tylko jej niemiecką spółkę REC Solar EMEA GmbH.

Podstawą decyzji sądu jest interpretacja zgłoszenia patentowego, która w naszej opinii nie jest poprawna. Ta decyzja stoi jednocześnie w sprzeczności z wnioskami sądu w USA, który zajmował się sprawą REC Group i Hanwha QCells. Jesteśmy przekonani, że decyzja regionalnego sądu w Dusseldorfie zostanie skorygowana przez sąd apelacyjny, a ponadto patent zostanie unieważniony w wyniku postępowania prowadzonego przez Europejski Urząd Patentowy – komentuje Cemil Seber z REC Solar EMEA.

REC dodaje, że po wprowadzeniu na rynek w latach 2018-19 modułów serii N-Peak, a następnie modułów serii Alpha, zmniejszyło się znaczenie w jego ofercie technologii monokrystalicznej PERC będącej przedmiotem postępowania sądowego o naruszenie patentów Hanwha QCells.

REC skarży QCells

Kilka miesięcy temu REC Group skierował do chińskiego sądu pozew przeciwko QCells, oskarżając koreańskiego producenta o nielegalne wykorzystanie jej patentów.

Chodzi o patenty zabezpieczone przez chińskie władze w połowie ubiegłego roku. Jeden z nich ma dotyczyć technologii ogniw fotowoltaicznych, a drugi skrzynek przyłączeniowych, które mają być od kilku lat stosowane w panelach PV produkowanych przez REC Group w Singapurze.

REC miał zgłosić naruszenie patentów w sądzie w Suzhou już w lutym br., jednak poinformował o tym dopiero w maju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.