PGE szykuje farmę fotowoltaiczną o mocy 77 MW

PGE szykuje farmę fotowoltaiczną o mocy 77 MW
PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna, spółka z grupy PGE, prowadzi badania środowiskowe związane z budową jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna powstanie w podkarpackiej gminie Grębów na blisko 152 hektarów rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Inwestycja zakładająca budowę farmy PV o mocy 77 MW ma być gotowa do końca 2022 roku. Inwestor zakłada roczną produkcję energii na poziomie około 77 GWh, co porównuje do zapotrzebowania na energię elektryczną ok. 30 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Legnicy.

REKLAMA

Inwestycja uzyskała już warunki techniczne przyłączenia, a trwająca obecnie procedura środowiskowa ma się zakończyć do połowy przyszłego roku. W kolejnym kroku rozpoczną się prace nad projektem budowlanym.

Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Grębów na Podkarpaciu to jeden z projektów w obszarze fotowoltaiki, które realizuje obecnie Grupa PGE.

Jeszcze w tym roku oddane zostaną do eksploatacji cztery jednomegawatowe inwestycje w województwie lubelskim, podkarpackim i lubuskim. Chodzi o PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2. Dla tych projektów PGE EO zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii elektrycznej w aukcji z grudnia 2019 roku.

REKLAMA

Prezes PGE EO Marcin Karlikowski zapewnia, że to dopiero początek inwestycji w fotowoltaikę, które zrealizuje kierowana przez niego spółka.

Zgodnie z Programem PV Grupy Kapitałowej PGE w ciągu dekady zamierzamy zbudować instalacje o mocy nawet 2,5 GW i  umocnić się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce. Zabezpieczyliśmy już na potrzeby tego programu ponad 1000 hektarów gruntów. Na takiej powierzchni można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 500 MW – mówi Marcin Karlikowski.

Plany PGE zakładają m.in. postawienie farm fotowoltaicznych na terenach należących do największego państwowego koncernu energetycznego – w tym przy Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Opole, a także na obszarze około 100 ha gruntów należących do Elektrowni Bełchatów.

Na razie w portfelu źródeł wytwórczych PGE posiada tylko jedną farmę fotowoltaiczną, która posiada operacyjny status i która znajduje się na Górze Żar w powiecie żywieckim. Moc tej instalacji wynosi 0,6 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 16 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2286,1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.