Grid parity – co to znaczy (dla fotowoltaiki)?

Grid parity - co to znaczy (dla fotowoltaiki)?
david.nikonvscanon/ flickr cc-by-2.0

PYTANIE CZYTELNIKA. Termin „grid parity” jest coraz częściej powtarzany w branży fotowoltaicznej. Co znaczy i dlaczego wiąże się go z energetyką słoneczną? {więcej}

Grid parity oznacza zrównanie się kosztów produkcji energii – w tym wypadku energii produkowanej w elektrowniach słonecznych w porównaniu z „czarną” energią produkowaną w elektrowniach konwencjonalnych.

W przypadku elektrowni słonecznych pewnym problemem jest wyliczenie kosztów produkcji energii w tego rodzaju instalacjach – tak aby można było porównać go z kosztem produkcji energii np. w elektrowni węglowej. Jak zatem obliczyć koszt produkcji energii w systemie fotowoltaicznym?

REKLAMA

Ponieważ koszt produkcji energii słonecznej to przede wszystkim koszt początkowy inwestycji, przy minimalnych kosztach operacyjnych. Dlatego w celu obliczenia kosztu produkcji energii słonecznej w systemach PV możemy przyjąć koszt początkowy zaistalowania elektrowni PV o danej mocy, a także okres 25 lat, w którym będzie dana elektrownia funkcjonować.

W ubiegłym roku koszt instalacji fotowoltaicznych w USA wynosił średnio około 6,4 dol./W – systemów domowych, 5,2 dol./W – systemów komercyjnych oraz 3,75 dol. – w przypadku farm fotowoltaicznych.

REKLAMA

W przypadku farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, jej CAPEX wynosi zatem około 3,75 mln dol. Dla przykładu, farma o mocy 1 MW w Minneapolis może wyprodukować w ciągu 25 lat około 30 GWh energii. Jeśli podzielimy koszt wybudowania farmy przez ilość wyprodukowanej energii otrzymujemy średni koszt pordukcji energii na poziomie około 0,125 dol./kWh.

W przypadku systemu domowego, którego koszt to 6,4 dol./W, koszt produkcji energii przez 25 lat wyniósłby około 0.21 dol./kWh. Jeśli natomiast uwzględnimy koszty operacyjne, w tym odsetki od kredytu, koszt produkcji energii wzrósłby do około 0,30 – 0,40 dol./kWh.

Tymczasem cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Minneapolis to około 0,12 dol./kWh, a na wschodnim wybrzeżu USA energia kosztuje nawet około 0,17 dol. kWh.

A jak wygląda sytuacja z grid parity w Europie? Zdaniem European Photovoltaic Industry Association (EPIA), wraz z rosnącymi cenami energii konwencjonalnej i jednoczesnym spadkiem cen systemów fotowoltaicznych, energetyka słoneczna osiągnie grid parity we Włoszech już w roku 2013, a w Niemczech – 4 lata później. Tymczasem wiele osób z branży PV za naszą zachodnią granicą przekonuje, że grid parity w Niemczech zostanie osiągnięte przez fotowoltaikę o wiele szybciej.

Pewne jest, że wraz z dynamicznym spadkiem cen paneli fotowoltaicznych i wzrostem cen energii konwencjonalnej, fotowoltaika będzie coraz atrakcyjniejszą alternatywą w produkcji energii – nawet bez dopłat w postaci taryf gwarantowanych czy zielonych certyfikatów.