R.Power buduje pierwszą farmę fotowoltaiczną na trackerach

R.Power buduje pierwszą farmę fotowoltaiczną na trackerach
R.Power

Czołowy deweloper fotowoltaiki w Polsce rozpoczyna budowę jednej z pierwszych w kraju farm fotowoltaicznych, w której zostaną wykorzystane systemy nadążne. 

Trackery solarne, zwane inaczej systemami nadążnymi, to konstrukcje, umożlwiające poruszanie modułów fotowoltaicznych i ustawianie ich w optymalnym kierunku i pod najlepszym kątem względem Słońca. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na istotne zwiększenie uzysków energii w porównaniu do statycznych systemów, ale także zapewnia łatwiejszy dostęp do paneli oraz zmniejsza ryzyko ich zabrudzeń.

Technologia, która jest już powszechnie stosowana w wielkoskalowych projektach w Europie, w naszym kraju wykorzystywana była do tej pory głównie w przypadku mikroinstalacji. Farma o mocy 1 MWp zlokalizowana w miejscowości Warłów będzie jedną z pierwszych tego typu dużych instalacji PV w Polsce.

REKLAMA

– Zdecydowaliśmy się zastosować rozwiązanie techniczne bazujące na jednej osi obrotu w płaszczyźnie północ-południe. Oznacza to, że pierwszej części dnia moduły będą skierowane na wschód. W ciągu dnia sukcesywnie będą obracać się tak, aby na koniec dnia były skierowane na zachód. Ruch konstrukcji będą umożliwiały silniki elektryczne umieszczone pod stołami, które będą sterowane za pomocą systemu monitoringu i kontroli farmy SCADA NX, którego dostawcą jest również Nomad Electric – mówi Przemysław Pięta, Prezes i współzałożyciel R.Power.

Generalnym wykonawcą farmy o mocy 1 MWp zlokalizowanej w miejscowości Warłów w województwie śląskim będzie Nomad Electric.

– Wizja naszej współpracy z inwestorami wykracza poza realizację prac budowlanych. Doradzamy w wyborze innowacyjnych rozwiązań zwiększających produktywność farm PV. W tym roku jako pierwsi na szeroką skalę wykorzystaliśmy budowanych przez nas farmach moduły monokrystaliczne bifacial. Od przyszłego roku będziemy wykorzystywać trackery – zapewnia Paweł Czaus, prezes Nomad Electric.

R.Power powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych przez Solar Energy Research Institute of Singapore (SERIS), które dowiodły, że połączenie modułów dwustronnych z jednoosiowymi systemami nadążnymi daje najniższy uśredniony koszt energii elektrycznej LCOE (Levelized Cost  of Energy). Zastosowanie takich systemów przyniosło zwiększenie uzysku energii od 7 do 37 proc. w porównaniu z systemami o stałym nachyleniu, przy utrzymaniu kosztów od 8 do 29 proc. niższych niż w przypadku trackerów dwuosiowych.

Według danych Fortune Business Insights, wielkość globalnego rynku trackerów solarnych w 2019 r. osiągnęła 9,3 mld USD, z czego aż 5,33 mld USD przypada na region Ameryki Północnej. Przewiduje się, że do 2027 r. wartość ta wzrośnie do 22,33 mld USD, osiągając CAGR na poziomie 12,6 proc. w okresie prognozy.

Farma w Warłowie nie jest pierwszym projektem R.Power, w którym wykorzystane zostaną trackery. Taka technologia zostanie zastosowana również w pierwszej inwestycji firmy w Portugalii w zlokalizowanej w okolicach historycznego miasta Evora. W ramach podpisanej umowy spółka nabyła na początku roku projekt PV o mocy 8,5 MWp. Budowa rozpocznie się w pierwszej połowie 2021 roku.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

R.Power w ciągu ostatnich lat wygrała aukcje solarne na łączną moc instalacji prawie 300 MWp. Tylko w Polsce firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 2 GWp. Poza Polską, R.Power realizuje projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.