Nomad zbuduje farmy PV na dwustronnych panelach fotowoltaicznych typu szyba-szyba

Nomad zbuduje farmy PV na dwustronnych panelach fotowoltaicznych typu szyba-szyba
Nomad Electric

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych Nomad Electric rozpoczyna budowę portfela elektrowni PV z użyciem dwustronnych paneli fotowoltaicznych typu szyba-szyba o relatywnie dużej mocy 455 W.

Nomad Electric jako jedna z pierwszy firm w Polsce zbudował farmy fotowoltaiczne z wykorzystaniem paneli dwustronnych, a teraz wykorzysta w kolejnych projektach tego rodzaju panele w wariancie szyba-szyba, które zarówno od frontu, jak i od tyłu pokryte są powłoką szklaną.

Do budowy farm PV Nomad Electric wykorzysta moduły od największego na świecie producenta JinkoSolar, z serii Tiger, których jednostkowa moc wyniesie 455 W, co jest jednym z wyższych parametrów jeśli chodzi o moduły obecnie dostępne w komercyjnej ofercie producentów.

REKLAMA

Jak podkreśla krajowy EPC, zastosowane komponenty będą bazować na innowacyjnej technologii Tilling Ribbon, w której jedno ogniwo nachodzi na drugie, ale nie ma między nimi połączenia elektrycznego. W efekcie różnica między sprawnością ogniwa a sprawnością modułu jest znacznie mniejsza, co wpływa na uzyskanie większej mocy na możliwie najmniejszej powierzchni. Sprawność modułów opartych na technologii Tilling Ribbon ma dochodzić nawet do 21,4 proc.

Nomad Electric od lipca tego roku prowadzi na jednej z farm fotowoltaicznych w województwie pomorskim badania tego, jaki wpływ na efektywność pracy instalacji PV ma zastosowanie paneli dwustronnych i odpowiedniego podłoża.

Badania są realizowane z wykorzystaniem systemu Scada – Nomad NX, który umożliwia monitorowanie i sterowanie farmami fotowoltaicznymi, w tym wykorzystującymi systemy nadążne, tzw. trackery, a także magazynami energii. Nomad informuje, że to rozwiązanie zostało opracowane we współpracy z globalnym partnerem na bazie doświadczeń z wdrożeń na ponad 175 tys. instalacjach PV na całym świecie.

REKLAMA

Nomad Electric nie tylko realizuje projekty fotowoltaiczne dla największych globalnych inwestorów rynku PV, a także aktywnie współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami i firmami posiadającymi duże zapotrzebowanie w zakresie energii elektrycznej.

Firma do 2021 roku planuje wybudowanie na zasadzie generalnego wykonawcy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW, a dotychczas informowała o pozyskaniu kontraktów na generalne wykonawstwo farm PV m.in. z portfela, który rozwija R.Power.

Dla tego dewelopera Nomad Electric zbuduje 35 farm fotowoltaicznych o jednostkowych modach od 0,7 do 1 MW. Ich łączna moc wyniesie 33,6 MW. Przy budowie tych farm fotowoltaicznych zostaną wykorzystane monokrystaliczne moduły dwustronne o jednostkowej mocy co najmniej 360 Wp.

Ponadto Nomad oferuje serwis techniczny i administracyjny, w tym usługi monitoringu 24/7, serwis prewencyjny i naprawczy oraz zarządzanie aktywami fotowoltaicznymi na terenie całej Polski.

W czerwcu tego roku spółka informowała o zabezpieczeniu ponad 170 kontraktów w obszarze utrzymania ruchu i serwisu farm PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.