Chińscy potentaci rynku PV obniżają swoje prognozy sprzedaży

Chińscy potentaci rynku PV obniżają swoje prognozy sprzedaży
Suntech i Yingli to czołowi producenci paneli fotowoltaicznych na świecie. Foto: Suntech

{więcej}Mimo, że I kwartał br. okazał się rekordowy pod względem liczby zainstalowanych na całym świecie systemów fotowoltaicznych, czołowi chińscy producenci paneli PV obniżyli swoje prognozy zysków i produkcji. 

Jak informowaliśmy wczoraj na portalu Gramwzielone.pl, w I kwartale 2014 r. na całym świecie przybyło w sumie 9 GW systemów fotowoltaicznych – głównie dzięki rozwojowi rynków PV w USA i Japonii, na których zainstalowano w I kw. br. ponad 1/3 nowych instalacji PV w ujęciu globalnym. Analitycy rynku PV szacują, że kolejne kwartały pod względem popytu na panele fotowoltaiczne mogą być nawet lepsze. 

Tymczasem najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych z Chin – Trina Solar i Yingli Green – obniżyli swoje prognozy produkcji, za powód podając występowanie trudności na rynkach, na których skupiają swoją działalność. 

REKLAMA

Yingli poinformowało, że jego sprzedaż w I kwartale br. może być niższa o 30% niż sprzedaż zanotowana w I kw. 2013 r. Wcześniej chiński producent zakładał wynik gorszy, ale o 20%. 

REKLAMA

Yingli podał, że powodem niższej sprzedaży jest mniejszy popyt na rynku chińskim oraz opóźnienia w realizacji projektów w Algierii. Chiński producent wygrał kontrakt nad dostawę do tego kraju w sumie 233 MW paneli fotowoltaicznych. 

Tymczasem drugi z liderów chińskiego rynku PV zapowiedział, że za I kw. br. jego sprzedaż wyniesie 540-570 MW, podczas, gdy wcześniej zakładał sprzedaż na poziomie 670-700 MW. 

Trina informuje, że mniejsza sprzedaż od zakładanej wcześniej wynika z pogorszenia się sytuacji na europejskim rynku PV. 

Obie firmy podkreśliły, że spodziewają się lepszych wyników w dalszej części tego roku – dzięki wzrostowi popytu głównie w Japonii i USA. W efekcie, Yingli mimo gorszego wyniku w I kw. 2014 r. podtrzymuje całoroczną prognozę sprzedaży na rekordowym poziomie 4-4,1 GW. 

gramwzielone.pl