Kalifornia: operatorzy nie mogą pobierać opłat za przyłączanie magazynów energii

Kalifornia: operatorzy nie mogą pobierać opłat za przyłączanie magazynów energii
SolarCity press

{więcej}Kalifornijskie władze zdecydowały, że operatorzy sieci dystrybucyjnych nie powinni pobierać dodatkowych opłat za przyłączanie do sieci domowych magazynów energii współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi. 

Przedstawiciele branży fotowoltaicznej w Kalifornii zgłaszali problemy w uruchamianiu współpracujących z siecią magazynów energii z PV. Ich zdaniem zakłady energetyczne utrudniały podłączanie tego rodzaju systemów oraz wymagały wnoszenia dodatkowych opłat. 

Amerykański lider na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych – należąca do miliardera Elona Muska firma SolarCity – informował ostatnio, że operatorzy sieci w Kalifornii za przyłączanie systemów PV współpracujących z magazynami energii wymagali dodatkowych opłat – nazywając tego rodzaju praktykę arbitralną. W efekcie SolarCity wstrzymał realizację swojego programu mającego na celu leasing systemów fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. 

REKLAMA
REKLAMA

Sprawa trafiła do stanowej komisji energetycznej (Public Utilities Commission – CPUC), która zdecydowała, że operatorzy nie powinni pobierać dodatkowych opłat za przyłączanie systemów PV wyposażonych w baterie do magazynowania energii.

Po korzystnej dla kalifornijskiej branży PV decyzji CPUC SolarCity oznajmił, że wznowi realizację projektu. CTO SolarCity Peter Rive poinformował, że praca systemów PV wyposażonych w magazyny energii może być korzystna zarówno dla właścicieli tego rodzaju systemów jak i dla operatorów sieci, a zastosowanie takiego rozwiązania może prowadzić do synergii pomiędzy obiema grupami, dostarczając korzyści ekonomicznych także dla dystrybutorów energii. 

Rive zaznaczył jednocześnie, że projekt SolarCity zakładający instalowanie magazynów energii nie ma na celu odłączanie od sieci odbiorców energii, a sieć ma pozostać podstawowym źródłem zaopatrzenia w energię także dla właścicieli domowych magazynów energii. 

gramwzielone.pl