Umowy on-site PPA dla fotowoltaiki. Green Genius pokazuje, jak to robić

Umowy on-site PPA dla fotowoltaiki. Green Genius pokazuje, jak to robić
Filip Sypko

Na polskim rynku fotowoltaicznym pojawiły się pierwsze inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne realizowane na podstawie umów na zakup energii tzw. on-site PPA, w których instalacja PV jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorcy energii. Szlaki na tym rynku przeciera Green Genius. Filip Sypko, dyrektor ds. rozwoju biznesu w tej firmie, tłumaczy w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl, jak może wyglądać taki model biznesowy i jakie daje korzyści.

Gramwzielone.pl:Green Genius pochwalił się ostatnio umową on-site PPA na sprzedaż energii dla zakładu Ferrero Polska. Co przekonało tego odbiorcę do zakupu energii z fotowoltaiki? 

Filip Sypko, dyrektor ds. rozwoju biznesu, Green Genius: – Ferrero to bardzo świadoma firma, która dobrze rozumie potrzebę zrównoważonego rozwoju. Podejmują wiele działań proekologicznych, a jednym z ich celów jest zmniejszenie udziału w globalnej emisji CO2.

REKLAMA

Instalacja solarna w formule on-site, którą zaproponowaliśmy klientowi, to jedno z najlepszych rozwiązań pomagających osiągnąć założony cel. Ten model współpracy jest bardzo wygodny dla Ferrero i innych naszych klientów, gdyż mogą skoncentrować się na tym, co robią najlepiej, w tym przypadku na produkcji pysznych słodyczy, a my jako profesjonalny deweloper OZE zapewniamy im dostęp do taniej, zielonej energii przy stosunkowo niewielkich lub zerowych nakładach inwestycyjnych z ich strony.

Jakie bariery natury prawnej czy księgowej pojawiły się podczas konstruowania warunków współpracy z Ferrero? 

– Aktualne regulacje prawne w Polsce nie zawsze są jasne i czytelne, jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. Jest to młody i bardzo szybko rozwijający się obszar biznesowy, jednak mimo to nie napotkaliśmy w tym procesie większych barier ani ograniczeń. Nasze rozwiązanie, polegające na włączeniu energii słonecznej do „energetycznego” portfolio klientów, jest dość proste.

Widzimy jednak potencjał do ulepszenia go w przyszłości, gdy regulacje będą lepiej dostosowane do nowoczesnych trendów i globalnego rozwoju energii odnawialnej.

Jaki procent zapotrzebowania na energię fabryki Ferrero Polska pokryje generacja z PV?

– Zakład w Belsku Dużym ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc farma fotowoltaiczna pokryje je tylko częściowo. Jednak posiadanie elektrowni słonecznej w zakładzie produkcyjnym, zwłaszcza takim, który zużywa dużo energii na chłodzenie, ma wiele innych zalet. Dzięki korzystnemu profilowi produkcji energii słonecznej, bilans jej ogólnego zużycia jest bardziej zrównoważony, a energia produkowana jest w okresie największego zapotrzebowania.

Takie rozwiązanie stanowi także dodatkowe zabezpieczenie na wypadek wprowadzenia stopni zasilania, co zdarzyło się już w polskim systemie elektroenergetycznym.

Jak rozwiązanie zastosowane we współpracy z Ferrero reguluje kwestię bilansowania podaży energii z PV i popytu odbiorcy?

REKLAMA

– Oczywiście elektrownia słoneczna pracuje równolegle z tradycyjnym podłączeniem i zasilaniem od operatora sieci dystrybucyjnej. Zapotrzebowanie fabryki na energię jest na tyle duże, że każda ilość energii wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną zostanie zużyta, więc w sytuacji np. zachmurzenia, gdy spada produktywność z paneli fotowoltaicznych, zapotrzebowanie na energię pokrywane jest z sieci.

Green Genius ma na koncie również inne tego rodzaju umowy na polskim rynku. Czym różnią się zasady współpracy z poszczególnymi odbiorcami?

– Zasady współpracy z większością naszych klientów są dość podobne, choć oczywiście niektóre parametry są różne, jak np. miejsce posadowienia instalacji czy jej moc. Jesteśmy elastyczni i posiadamy rozwiązania, które spełnią wymagania i potrzeby różnych klientów.

Możemy zagwarantować stałą cenę pozwalającą na długoterminowe zabezpieczenie kosztów dostaw energii lub rozwiązanie oparte na stałym rabacie od cen rynkowych. Bardzo się cieszymy, że doszliśmy do momentu, w którym możemy zaoferować tak wiele korzystnych rozwiązań zarówno dla klienta, jak i dewelopera.

Jakie jest podejście banków do finansowania inwestycji w PV bazujących na takim modelu?

– Finansowanie inwestycji opartych o fotowoltaikę w sektorze B2B jest nowością w polskim sektorze bankowym, dlatego prowadzimy ciągłe dyskusje i dialog z bankami. Dzielimy się swoją wiedzą i tłumaczymy jak rozumieć i akceptować inwestycje w odnawialne źródła energii jako bezpieczne i długoterminowe aktywa.

Mamy bardzo pozytywne przeczucie, że nie tylko finansowanie międzynarodowe, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, ale także współpraca z lokalnymi, polskimi bankami, będzie owocna i obustronnie korzystna.

Jakie rozwiązania mogłyby pojawić się w prawie, aby ułatwić kolejne inwestycje bazujące na modelu on-site PPA? 

– Jest wiele elementów, które mogłyby ułatwić i przyspieszyć rozwój instalacji on-site w Polsce. To np. rozwiązanie problematycznej kwestii bezpośredniego połączenia pomiędzy instalacją a odbiorcą czy konieczność uzyskiwania gwarancji pochodzenia także dla zielonej energii wyprodukowanej z takiej instalacji OZE.

Wprowadzenie nowych oraz racjonalizacja istniejących przepisów w tym zakresie jest niezbędna do wypełnienia obowiązków nałożonych na Polskę treścią dyrektywy RED II. Zmiany te w wymierny sposób przyczyniłyby się do osiągnięcia celów ujętych w tej dyrektywie, w tym w szczególności do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw działających w Polsce oraz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w portfelu energetycznym kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.