Bosch pokazał system optymalizujący wykorzystanie energii z domowej instalacji PV

Bosch pokazał system optymalizujący wykorzystanie energii z domowej instalacji PV
foto: Bosch Solar AG press

{więcej}Mimo sprzedaży swoich aktywów w branży solarnej i zapowiedzi o wycofaniu się z biznesu fotowoltaicznego Bosch w dalszym ciągu rozwija projekty związane z PV. Jednym z nich jest zaprezentowany właśnie system mający optymalizować wykorzystanie energii z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Bosch zaprezentował system zarządzania energią elektryczną generowaną w domowych instalacjach solarnych. Rozwiązanie opracowane przez Bosch Power Tec. łączy zastosowanie domowego systemu fotowoltaicznego oraz pompy ciepła w ramach wspólnej sieci o nazwie Bosch e.Control.

Rozwiązanie opracowane przez Boscha zakłada produkcję energii w domowej instalacji PV, która będzie jednocześnie napędzać pracę pompy ciepła, i ma zwiększyć wykorzystanie energii produkowanej w PV na własne potrzeby.

REKLAMA

W celu maksymalizacji wykorzystania produkowanej energii Bosch proponuje ponadto połączenie systemu Bosch e.Control z domowym magazynem energii. Bosch posiada już w tym zakresie rozwiązanie o nazwie BPT-S 5, które bazuje na zastosowaniu baterii litowo-jonowych i z którego może być zasilana praca pompy.

REKLAMA

Bosch zapewnia, że wykorzystanie BPT-S 5 zwiększy wykorzystanie energii na własne potrzeby 4-osobowego gospodarstwa domowego średnio o 75%, a udział ten w miesiącach letnich może wzrastać nawet do 100%.

Celem systemu jest ograniczenie sprzedaży niewykorzystanej energii do sieci. Rozwiązanie może okazać się korzystne dla gospodarstw domowych w Niemczech, którym już teraz opłaca się bardziej konsumować produkowaną przez siebie energię – niż odsprzedawać ją do sieci. Ceny energii dla gospodarstw domowych za naszą zachodnią granicą są już bowiem dużo wyższe niż taryfa gwarantowana za sprzedaż do sieci energii produkowanej w domowych instalacjach fotowoltaicznych.

Bosch realizuje swoje projekty służące optymalizacji produkcji energii na własne potrzeby w ramach niemieckiego federalnego programu Sol-ion+, który jest sponsorowany przez niemieckie ministerstwo środowiska i którego celem jest opracowanie systemów służących produkcji energii na własne potrzeby.

Bosch ma zaprezentować swoje rozwiązanie podczas tegorocznych targów Intersolar, które odbędą się w Monachium w dniach 4-6 czerwca.

gramwzielone.pl