Berlin obniży podatek od produkcji energii z PV na własne potrzeby?

Berlin obniży podatek od produkcji energii z PV na własne potrzeby?
Sigmar Gabriel. Foto: Flickr cc-by, SPD-Schleswig-Holstein.

{więcej}Niemiecki minister energetyki Sigmar Gabriel zasygnalizował, że Berlin może zmienić zasady planowanego podatku od produkcji energii z systemów fotowoltaicznych na użytek własny. Niemiecki rząd nie zamierza jednak wycofać się z jego wprowadzenia. 

Ostatnie zmiany niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii wśród ograniczeń wsparcia dla producentów zielonej energii zakładają opodatkowanie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych na użytek własny ich właścicieli. To pierwszy taki podatek na świecie, a jego wprowadzenie jest już przesądzone. Niemniej jednak zmianie może ulec wysokość podatku. Zasygnalizował to podczas wizyty w siedzibie producenta inwerterów SMA federalny minister energetyki Sigmar Gabriel. 

Niemiecki minister poinformował, że jest gotowy na kompromis w sprawie wysokości podatku. Potwierdził też, że podatek na pewno zostanie wprowadzony. Sigmar Gabriel dodał, że celem nowych regulacji dla niemieckiego rynku OZE obniżających wsparcie producentów zielonej energii jest powstrzymanie wzrostu cen energii. – Jeśli ceny energii będą nadal rosły, niemiecka transformacja energetyczna upadnie – ocenił Gabriel. 

REKLAMA
REKLAMA

Wprowadzenie podatku od wykorzystania na własne potrzeby energii produkowanej w systemach fotowoltaicznych ma nastąpić z początkiem sierpnia br. Wysokość podatku ustalono na 70% tzw. opłaty EEG, czyli udziału kosztu dopłat do produkcji energii z OZE w rachunkach niemieckich odbiorców energii. Według aktualnych szacunków może to być ok. 0,044 €/kWh. 

Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia branży solarnej BSW Solar, wprowadzenie opłaty zagrozi rozwojowi niemieckiej branży fotowoltaicznej i może skutkować likwidacją tworzonych przez nią ok. 50 tys. miejscom pracy.

gramwzielone.pl