Leasing systemów fotowoltaicznych od Google

Leasing systemów fotowoltaicznych od Google
SolarCity press

{więcej}Google zainwestuje w program leasingu instalacji fotowoltaicznych. Budżet programu realizowanego we współpracy z amerykańskim producentem paneli fotowoltaicznych SunPower to 250 mln dolarów. 

W program leasingu elektrowni fotowoltaicznych Google zainwestuje 100 mln dolarów, a deweloper PV i producent paneli fotowoltaicznych SunPower dołoży 150 mln dolarów. SunPower realizuje swój program leasingu systemów fotowoltaicznych, z którego skorzystało dotychczas ok. 20 tys. amerykańskich gospodarstw domowych. 

W projekt SunPower mający na celu finansowanie leasingu domowych instalacji solarnych jest już zaangażowany m.in. Bank of America. 

REKLAMA

Model polegjący na leasingu instalacji fotowoltaicznych stosuje lider amerykańskiego rynku małych instalacji PV – należąca do amerykańskiego miliardera Elona Muska firma SolarCity, dla której leasing instalacji fotowoltaicznych jest podstawowym biznesem. 

REKLAMA

Google nawiązał współpracę z SolarCity już w 2011 roku tworząc wspólnie program finansowania domowych instalacji solarnych, którego budżet ustalono na 280 mln dolarów. 

Rozwój amerykańskiego rynku fotowoltaicznego nabiera tempa głównie dzięki rozwojowi sektora małych systemów PV. W ubiegłym roku w USA zainstalowano w sumie ponad 2,19 GW elektrowni słonecznych, a udział PV we wzroście potencjału wytwórczego amerykańskiej energetyki wyniósł 22%. 

Najwięcej systemów PV w Stanach Zjednoczonych instaluje się w Kalifornii, która jest siedzibą Google czy SolarCity. W ubiegłym roku w Kalifornii zainstalowano 75% systemów PV zbudowanych ogółem w USA. 

gramwzielone.pl